Inwazja barbarzyńców (2003)

Les invasions barbares
Reżyseria: Denys Arcand

"Upadek Amerykańskiego Imperium" scenarzysty i reżysera Denysa Arcand’a z roku 1986 przedstawił nam grupę 30 - letnich przyjaciół, niezwykle elokwentnych intelektualistów, których liberalne idee zaczęły tracić na znaczeniu, kiedy znudzeni zaczęli szukać ucieczki w nienasyconym seksie. Siedemnaście lat później "Inwazja barbarzyńców" łączy ponownie erudytów z arcydzieła Arcand’a w filmie, który jest skazany na równy poprzednikowi sukces.

Spotykamy ponownie błyskotliwego Remy’ego (Remy Girrard), w trudnych dla niego chwilach. Jego ex-żona Louise (Dorothee Berryman) wzywa z Londynu wspólnego syna Sebastien’a (Stephane Rousseau), wziętego finansistę. Ojciec i syn ledwo się tolerują, więc Sebastien niechętnie przystaje na prośbę matki, ale od momentu swojego przyjadu porusza dla ojca niebo i ziemię. Odświeża stare znajomości i kontakty. Zwołuje wesołą bandę ludzi, których w przeszłości spotkał na swej drodze Remy: krewnych, przyjaciół, byłe kochanki…

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Film z gatunku odbierających głos. Bardzo dobre kino.

Film jest o pięćdziesięciolatku, który umiera. Życie toczy się przy jego łóżku. Żona, kochanki, dzieci, przyjaciele – wszyscy się spotykają u niego. Pogłębianie więzi, jak to w obliczu nieuniknionego.

Piękny film, mimo zwariowanych postaci bardzo spokojny i życzliwy widzowi. "Ze wszystkich '-izmów' w życiu nie spróbowaliśmy tylko idiotyzmu" - więc to w sumie udane życie tego pokolenia. A następne, choć przecież inne, może wcale nie być gorsze... Jestem na tak.

Pięknie opowiedziana opowieść o umieraniu starego zgreda. Tak mogły wyglądać "33 sceny z życia" Szumowskiej gdyby były dobrym filmem.

"Najwspanialszą śmierć miał Felix Faure. Dostał zawału, gdy jego kochanka klęczała przed nim, robiąc mu laskę wszech czasów" ;-))

Dawno nie widziałem już tak mądrego i spokojnego filmu. Oparty na dialogach, niczym w dawnym kinie. Woody Allen pozbawiony neurotyzmu.

Chilly
jakubkonrad
bartje
AniaVerzhbytska
MureQ
jakilcz
dcd
dcd
Ambrotos
gnat8
nevamarja