Lincoln (2012)

Reżyseria: Steven Spielberg

Ostatnie cztery miesiące życia i prezydentury Abrahama Lincolna to świadectwo jego zaangażowania i pełnej oddania walki z podziałami w narodzie. To ostatnia bitwa, jaką stoczył ten wielki człowiek, mimo ogromnej presji publicznej, trudnych okoliczności i problemów osobistych. "Lincoln" to niezwykły portret jednego z największych liderów Ameryki, który rządził krajem w trudnych czasach niewolnictwa i wojny secesyjnej. Film skupia się na próbie doprowadzenia wojny do końca, ale nie za sprawą faktycznego zakończenia walk, a wprowadzenia trzynastej poprawki znoszącej niewolnictwo i roboty przymusowe. Forsowanie tego dokumentu wymagało ogromnej odwagi. Człowiek, który podjął się tej walki został legendą. Zmienił oblicze narodu, ale i świata. Dążył nie tylko do tego, by pogodzić zwaśnionych Amerykanów, ale i przekonać politycznych przeciwników do racji, w które wierzył całym sercem i o które walczył dla dobra ludzkości.

Obsada:

Pełna obsada

Mimo, że lubię historię Stanów Zjednoczonych, film nieco mnie znużył. Przede wszystkim za długi, w jednym filmie eksploatowany jest materiał na dwa: o życiu rodzinnym prezydenta, i o kuchni politycznej w końcówce wojny secesyjnej. Skupienie się wyłącznie na drugim temacie skróciłoby i ożywiło film. Plus to *doskonały* Daniel Day-Lewis w roli Lincolna.

Steven Spielberg wziął na warsztat biografię jednego z najznamienitszych Prezydentów Stanów Zjednoczonych. Film jest nie tyle hołdem oddanym jednemu z pierwszych przywódców, których zainteresowała tematyka praw człowieka, co ukazaniem jego codziennych rozterek, które towarzyszą rządzeniu mocarstwem.
Reżyser stworzył widowisko jakże dalekie od filmów typu Juraissic Park. Spielberg stawia na rozważania dotyczące równości wobec prawa, polityczne rozgrywki oraz fundamenty na których opiera się współczesny ustrój USA. Nie nudzi przy tym widza.
Ogromną zaletą tego filmu jest gra aktorska Daniela Day-Lewisa oraz Tommiego Lee Jonesa - starych wyjadaczy Hollywood.

duzulek
Guma
dvdmaniak
bartje
Michalwielkiznawca
exxxpresja
NarisAtaris
alanos
AniaVerzhbytska
Ambrotos