your movie guide

Twój progres

0%

Oceniłeś 0/15 filmów. Oceń 15 więcej & sprawdź co obejrzeć dziś wieczorem!

Manifesto (2015)

Reżyseria: Julian Rosefeldt

Aktorski masterclass w wykonaniu Cate Blanchett. Aktorka wciela się w aż 13 różnych postaci: gospodyni domowej, nauczycielki, robotnicy, wdowy, wokalistki punkowego zespołu, bezdomnego mężczyzny czy reporterki telewizyjnej. Każdy z jej bohaterów wygłasza na ekranie fragmenty słynnych artystycznych manifestów autorstwa pisarzy i reżyserów, malarzy i tancerzy, rzeźbiarzy i poetów, filozofów i architektów.
(Nowe Horyzonty)

Obsada:

doktor pueblo doktor pueblo napisał(a) o Manifesto (6)

Zbyt to skrótowe by poznać istotę wszystkich prezentowanych ruchów; to temat na inny film. Manifesto sprawdza się więc jedynie jako film (groteska?) o czasach, w których ludzie wierzyli w ideologie i ideologiczne manifesty, powstające jak grzyby po deszczu. Dziś już raczej nie ma do tego powrotu, no chyba że ktoś wierzy, że Dogma 95 była takim manifestem, a nie po prostu sprytnym chwytem marketingowym.

6 gwiazdki

doktor pueblo doktor pueblo ocenił(a) Manifesto

6 gwiazdki

omnitruncatedkraken omnitruncatedkraken ocenił(a) Manifesto

6 gwiazdki

la la ocenił(a) Manifesto

6 gwiazdki

MonikaChrzanowska MonikaChrzanowska ocenił(a) Manifesto

9 gwiazdki

Farary Farary ocenił(a) Manifesto

7 gwiazdki

Krzysztof Osica Krzysztof Osica napisał(a) o Manifesto (3)

Cate Blanchett wygłasza manifesty. We fragmentach, w odcięciu od kontekstu również, a może przede wszystkim, tego wizualnego teksty programowe zlewają się w jeden wielki nieznośny bełkot. Cate Balnchett, choćby zagrała milion ról nie jest w stanie tego unieważnić.

3 gwiazdki

Krzysztof Osica Krzysztof Osica ocenił(a) Manifesto

3 gwiazdki

Kasia Wolanin Kasia Wolanin ocenił(a) Manifesto

6 gwiazdki

Kasia Wolanin Kasia Wolanin opublikował(a) recenzję filmu Manifesto

W pewnym momencie z ekranu bada zdanie: skąd bierzesz, ważne dokąd zabierasz to, co wziąłeś. Przywołane słowa Jean-Luca Godarda są chyba kluczowe dla odbioru „Manifesto” – filmu, w którym Cate Blanchett Przeczytaj artykuł