Małgorzata, córka Łazarza (1967)

Marketa Lazarová
Reżyseria: Frantisek Vlácil

Film Frantiska Vlacila na podstawie powieści Vladislava Vancury, ukazujący konflikt między wymierającym kultem pogańskim a rozwijającym się chrześcijaństwem w XIII-wiecznych Czechach. Mikołaj (Frantisek Velecký) i jego brat Adam (Ivan Palúch) napadają na podróżnych z rozkazu ojca-tyrana Kozlika (Josef Kemr). Pewnego dnia biorą jako zakładnika młodego germańskiego mężczyznę, którego ojciec ucieka i zawiadamia króla o rozboju. Kozlik wysyła Mikołaja do swojego sąsiada Łazarza (Michal Kozuch), aby ten udzielił im wsparcia w walce. Kiedy nie udaje się przekonać Łazarza do pomocy, Mikołaj w akcie zemsty porywa przeznaczoną do klasztoru córkę sąsiada, Małgorzatę (Magda Vásáryová). Tymczasem szykujący się do wojny z Kozlikiem król wzywa Łazarza, by ten dołączył do jego armii.

Obsada:

Pełna obsada

Czesi uważają "Małgorzatę.." za najlepszy czeski film w historii, a ja uważam, że Czesi nie znają się na czeskim kinie. Owszem, nie jest to zły film, a 50 lat temu, gdy powstawał, robił pewnie piorunujące wrażenie. Dziś jednak trochę się już zestarzał i choć doceniam zdjęcia, muzykę i tzw. klimat, to jednak jako całość film jest dla mnie jedynie czymś w rodzaju bardziej ambitnych "Krzyżaków".

@doktor_pueblo Może dla Czechów (i dla mnie) ambitniejsza wersja Krzyżaków jest tym, co chcą oglądać. To porównanie jest jeszcze bardziej adekwatne w wypadku "Doliny pszczół".

Na Krzyżaków też poszły w Polsce do kin tłumy :)

Jeżeli wierzyć wiki to w Czechosłowacji "Krzyżaków" obejrzało więcej widzów niż "Małgorzatę, córkę Łazarza" ;)

AniaVerzhbytska
lapsus
doktorpueblo
inheracil
wildisthewind
Samarytanin
jozeflorski
maksler
arzinger
Cinek