Para do życia (2010)

Miesten vuoro

Fińska „Para do życia / Steam of Life” to zbliżenie na miejsce, w którym Finowie rozmawiają o swoich najskrytszych odczuciach na temat życia, miłości i rodziny. Miejscem tym w Finlandii jest sauna — w tym skandynawskim kraju postrzegana jest jako sanktuarium. (Tofifest)

Zwiastun:

Rzadko oglądam dokumenty,ale tym razem się skusiłem i nie żałuję. Film do bólu męski, czasem nawet trochę raziła ta nagość no bo czemu niby miała służyć? Jedna czy dwie sceny mnie znudziły, ale jako całość ogląda się dobrze. Dodatkowym plusem są świetne zdjęcie i epickie krajobrazy,szkoda że jakość kopii nie była porywająca. No i ten niedźwiedź. Chociaż tłem jest fińska sauna, to opowiedziane historie mają charakter uniwersalny. Film warto zobaczyć, ale nie szykujcie się na coś rewelacyjnego.

Zwycięzca tegorocznego Planete Doc Review. Seria krótkich portretów fińskich mężczyzn, którzy w naturalnym środowisku Finów (czyt. w saunie) dokonują rozmaitych introspekcji. Niestety, w większości przypadków miałem wrażenie nienaturalności tych rozmów, jakby wymuszonych obecnością kamery.

Ładny dokument. Była chwila, że zwierzenia mężczyzn zaczynały nużyć, ale koniec rozbudza dokumentnie i porusza najbardziej.

Fińscy mężczyźni opowiadają bardzo intymne historie ze swojego życia siedząc na golasa w saunach (każda sauna inna, niektóre przedziwne: sauna w przyczepie kempingowej, sauna w budce telefonicznej). Dodatkowo sceny saunowe poprzetykane przepięknymi obrazami krajobrazów fińskich. Gorąco polecam! ;-)

Pot i łzy ;) Szkoda tylko, że jakoś to takie mało ciekawe i mało wiarygodne.

doktorpueblo
psubrat
Uciekinier
pociemek
lukasboniecki
zosqa
maceq
yo
yo
KatarzynaOrysiak
dominikszarek