Lustrzana maska (2005)

MirrorMask
Reżyseria: Dave McKean

"Lustrzana Maska" to opowieść o Helenie, która pracuje w rodzinnym cyrku i marzy o tym, by kiedyś uciec i posmakować prawdziwego życia. Tymczasem odkrywa, że znalazła się w tajemniczej, fantastycznej Mrocznej Krainie zamieszkałej przez olbrzymy, niebezpieczne sfinksy i cała masę innych dziwacznych stworów. Helena musi odszukać Lustrzana Maskę, źródło potężnej mocy, stanowiącą jej jedyną nadzieję na ucieczkę z Mrocznej Krainy, przebudzenie Królowej Światła, by wreszcie powrócić do domu.

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Całkiem fajne, ale przekombinowane. Takie jakieś... dla dzieci. Bardziej mi się kojarzyło z Vianem niż z Gaimanem, za dużo absurdu.
A Bagwell to mi się z Prison Break kojarzy. :>

Wizualnie wysmakowana opowieść o tym, że nastolatki potrafią być czasem okropne. Wspaniałe, surrealistyczne kostiumy i scenografia z dodatkiem onirycznej atmosfery. Jako film może troszkę znudzić (Gaimana widać raczej w drobnych, uroczych szczegółach), ale jeśli ktoś jest wrażliwy na obraz, wkrótce po rozpoczęciu projekcji opadnie mu szczęka i tak już zostanie. Szacunek, panie McKean.

Rewelacja, ja jestem właśnie przykładem osobnika, któremu opadła szczęka. Rysunek pierwsza klasa, klimat jak z Bagińskiego. Same maski jak z Eidrigeviciusa, którego uwielbiam, mnóstwo innowacyjnych pomysłów. Nie zgodzę się, że to baśń dla dzieci, trochę tu czuć symboliką dla dorosłych, coś jak Alicja w krainie...Muzyka, jaka świetna muzyka (!) no i kadr, który opadł mi szczękę i dopiero dochodzę do siebie...ech...

McKean to mistrz kolażu - szczególnie wyraźnie widać to w rysowanych przez niego komiksach. Częstokroć miałam wrażenie, że gdzieś już widziałam podobne motywy czy kompozycje plam koloru, przetworzone tutaj w zupełnie nową jakość. Byłam tak zafascynowana obrazami, że historia wydała mi się całkiem drugorzędna. Może trochę szkoda, muszę to kiedyś obejrzeć raz jeszcze.

Bajka piękna. Estetyka wspaniała, pomysły cudnie absurdalne. Taka nowa Alicja w krainie czarów. Z tym, że dla dzieci.

Cytat z Wielkiego Słownika Synonimów Aquilli: Scenariusz Neila Gaimana (pol. ang.) - Film, który muszę obejrzeć za wszelką cenę. Zobacz także: "Rodzaj świata, który uwielbiam", "Genialna animacja", "Przegenialna scenografia","Najbardziej standardowa fabuła filmu dla dzieci"
Porównaj: "Bagiński", "Salvador Dali", "Filmy fantasy Terry'ego Gilliama"

bartje
GARN
SuperMarker
MureQ
PedroPT
jango
Ambrotos
alefnula