Księżniczka Mononoke (1997)

Mononoke-hime
Reżyseria: Hayao Miyazaki

Gdy niepowstrzymana w swej ekspansji cywilizacja zaczyna wkraczać na teren wielkich lasów, wybucha wojna między bezwzględnymi ludźmi i potężnymi siłami natury. Tylko dzielna księżniczka Mononoke może obronić dziką naturę. (opis dystrybutora)

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Dobry dobry, chociaż odrobinę za długi.

Film animowany raczej niedziecięcego przeznaczenia - sama się na nim trochę bałam. Znakomity scenariusz. Przesłanie ekologiczne mało namolne. Polecam.

Mononoke-hime, przez wielu uważana za najlepszy film anime wszech czasów, zdecydowanie na to miano zasługuje. Świetny scenariusz, interesujące postaci, mistrzowska reżyseria plus idealnie skomponowana muzyka (czy tylko mi główny motyw przypomina ten z LOTR-a) pozwala powiedzieć: film jest genialny.

Piękne obrazy, dynamiczna animacja, świetnie współgrająca z nimi muzyka. Do tego niejednoznaczna historia, w której każdy ma swoje racje. Doskonały film.

Bardzo dobry film, chociaż Miyazaki potrafi lepiej :)

Efektowna epika, może spokojnie konkurować z LOTR. Studio Ghibli znów serwuje baśń, tym razem jednak poważniejszą. Miyazaki zrobił film ekologiczny, ale na szczęście przesłanie zostało podane tak, że nie odnosi się wrażenia dydaktyzmu. Znakomicie narysowana historia z bardzo dobrym scenariuszem (można go odczytywać na różnych poziomach, młodszy widz skupi się na wydarzeniach, a bardziej doświadczony na kontekstach). Dobry kawałek taśmy, jednak mimo obecności bogów i demonów jakoś mało było w nim magii.

Spośród tworów studia Ghibli ten film znam najdłużej. Można powiedzieć, że jest dla mnie pewnym wyznacznikiem wiedzy o tej kulturze, bo ile razy do niego wracam widzę coraz więcej i coraz pełniej.
Sam film jest dla mnie opowieścią o równowadze między człowiekiem a naturą, ale nie w wymiarze ekologicznym a duchowym.

NikoPL
z0rin
NarisAtaris
Montago
Aerinn
kotskacukru
Farary
Erufi
Phika
AnnaSak