Serce łowcy (2010)

My Hunter's Heart
Reżyseria: Craig Foster, Damon Foster

Khomani San, zamieszkujący południową część Kalahari, to lud koczowniczy, który mocno ucierpiał wskutek ingerencji cywilizacji. W filmie dokumentalnym śledzimy młodszych członków klanu, Urugap i jego rodzinę, podczas epickiej podróży, w której zamierzają odzyskać utraconą wiedzę i umiejętności przodków. Film ten był kręcony przez ponad trzy i pół roku, a jego zamiarem było zbadanie jednej z najstarszych kultur szamańskich na świecie, której grozi odejście od tradycyjnych form życia plemiennego. Wiąże się to z faktem, że społeczności odebrane zostały możliwości korzystania z dawnych umiejętności przetrwania. (afrykamera.pl)

Smutek tropików w Afryce Południowej.
Urokliwy, niebanalny a miejscami naprawdę zabawny.
Scenę polowania ogląda się lepiej niż niejedną dobrej klasy sensację amerykańską.

Nie będę wchodził w dywagacje ile jest prawdy w tym dokumencie, zapewne niewiele. Nie zmienia to faktu, że "Serce łowcy" ma wszystko co powinien mieć dobry film: ciekawą historię, dobrą warstwę techniczną, umiejętnie budowane i rozładowywane napięcie, oraz sprawną narrację.

Głównym atutem filmu jest możliwość wglądu w życie ludu Khomani. Główną wadą - dydaktyczny, szkolny sposób przedstawienia historii. Ech czemu nie ma na tym świecie więcej Herzogów?

olamus
michuk
inheracil