Na skraju lasu (1976)

Na samote u lesa
Reżyseria: Jirí Menzel

Opowieść o perypetiach pewnej rodziny pragnącej zdobyć rekreacyjną działkę z domkiem. Rodzina Lavicków marzy, by mieć swój letni domek. Inżynier Zvon (Ladislav Smoljak) namawia ich na wynajem na wakacje pokoju u starego Komárka (Josef Kemr). Dziadek odgraża się, że jesienią przeniesie się do syna, do miasta. Lavickowie - pełni nadziei, że uda im się odkupić gospodarstwo mężczyzny - zaczynają pomagać mu w pracach na roli i remoncie starego domu. Czas ucieka, a Komárek jakoś nie może wyjechać. Mija jesień, zimą staruszek choruje, a rodzina odwozi go do szpitala. Na wiosnę, widząc pogarszający się stan zdrowia staruszka, zapobiegliwi Lavickowie wzywają na miejsce notariusza...
W roli głównej wystąpił Zdenek Sverák, wybitny aktor, znany m.in. z głównej roli w głośnym, nagrodzonym Oscarem "Koli" swojego syna Jana.
(teleman.pl)

Obsada:

Pełna obsada

Pełen uroku film mistrza czeskiego kina o uroku prowincji,ale, jak to u braci Czechów bywa, nie wszystko jest takie sielskie - anielskie. Wspaniała rola Josefa Kemra.

I co z tego, że Menzel, jak banał i (pełna uroku) nuda? Cóż, nie wszystkie czechosłowackie filmy są wybitne.

Josef Kemr jest w tym filmie wybitny, i ten kontrast między mieszczuchami i człowiekiem z prowincji pięknie pokazany.

Z fanem nie ma co dyskutować ;) Owszem, Kemr jest świetny, tyle że film jest sztampowy, jak produkcje telewizyjne. Żarty sprowadzają się do tego, że mieszczuch nie umie wydoić krowy, a koza zjada ciasteczka. Nuda.

doktorpueblo
Uciekinier
dcd
dcd
verdiana
jozeflorski
lamijka
rafalko6
lapsus
Bedrzich