your movie guide

Twój progres

0%

Oceniłeś 0/15 filmów. Oceń 15 więcej & sprawdź co obejrzeć dziś wieczorem!

Na srebrnym globie (1987)

Reżyseria: Andrzej Żuławski

Na jakiejś planecie w przyszłości. Jeździec przywozi kosmonautom tajemniczy przedmiot, który spadł z nieba. Rozpoznają w nim system przekaźnikowy sprzed kilkudziesięciu lat. Odczytują zapis wideopamiętnika rejestrującego wyprawę kosmiczną Marty, Jerzego, Piotra oraz Tomasza i katastrofę ich statku. Planeta przypomina Ziemię. Rodzi się syn Marty i Tomasza - Tomasz II. Kosmiczni rozbitkowie budują osadę nad morzem. Po śmierci Marty jej dzieci zakładają nową społeczność. Córka Ada tworzy kult Jerzego, zwanego Starym Człowiekiem.

Obsada:

tropicielkoni tropicielkoni ocenił(a) Na srebrnym globie

2 gwiazdki

Krzysztof Osica Krzysztof Osica napisał o Na srebrnym globie

Gdyby "Na srebrnym globie" nie było tak przywiązane do słowa mówionego (te koszmarne monologi!) mielibyśmy arcydzieło science fiction. I tak nie ma się czego wstydzić, scenografia i kostiumy prezentują galaktyczny poziom, a kilku scen nie da się zapomnieć. Wizualnie i narracyjnie to film wielki, mimo że niełatwy. Można się trochę poczepiać, że to, co ma być siłą filmu Żuławskiego, czyli wizja rozwoju społeczeństwa od prapoczątku nie jest tak przekonująca, jak być mogła. Sam mechanizm przejścia z [...] Przeczytaj całość

8 gwiazdki

Krzysztof Osica Krzysztof Osica ocenił(a) Na srebrnym globie

8 gwiazdki

pajestka pajestka ocenił(a) Na srebrnym globie

8 gwiazdki

wojtekacz wojtekacz ocenił(a) Na srebrnym globie

7 gwiazdki

PiotrGnyp PiotrGnyp ocenił(a) Na srebrnym globie

5 gwiazdki

Dudzicsu Dudzicsu ocenił(a) Na srebrnym globie

6 gwiazdki

Devi Devi ocenił(a) On the Silver Globe

8 gwiazdki

bagienny bagienny ocenił(a) Na srebrnym globie

1 gwiazdki

AdamBaranski AdamBaranski ocenił(a) On the Silver Globe

4 gwiazdki

Aika Aika dodał(a) plakat filmowy Na srebrnym globie

Aika Aika dodał(a) plakat filmowy Na srebrnym globie

Grigorij Grigorij dodał(a) plakat filmowy Na srebrnym globie

verdiana verdiana ocenił(a) Na srebrnym globie

4 gwiazdki

Oferma Oferma napisał o Na srebrnym globie

Wytrzymałem kwadrans. Nie znoszę tego typu aktorskiej ekpresji. Teksty bełkotliwe, deklamowane, szaleństwo i maniera, te elementy zawsze odrzucają mnie od ekranu . To co zwróciło moja uwagę to ciekawe zdjęcia, pełne jakiejś dziwnej schizofrenicznej energii. Filmu nie oceniam, za mało widziałem i właściwie nawet nie wiem już co.

doktor pueblo doktor pueblo napisał o Na srebrnym globie

Niesamowity film. Fantastyczne zdjęcia i kostiumy. Gdyby Żuławski potrafił kontrolować swoje szaleństwo, to stworzyłby być może dzieło na miarę "Odysei kosmicznej", niestety zbyt często rządzi w tym filmie chaos. Ale tak czy owak warto ten film zobaczyć. Ta wizja powstawania wiary, mitów i rodzenia się kultu, choć przerażająca, jest równocześnie często wizualnie olśniewająca.

8 gwiazdki

michuk michuk napisał o On the Silver Globe

Wajda meets Jodorowsky. A Polish science fiction film about freedom (as the director mentioned each time he spreaks about it) created in the communist times and never finished because of some political reasons. This is wild cinema. Cinema with no barriers. A low budget film with fantastic, original costumes, cinematography and an amazing plot. Hard to comprehend, hard to watch, annoying and beauful.

6 gwiazdki

KAH KAH napisał(a) o On the Silver Globe

Although unfinished, this is a very fascinating film that deserves to be seen. Definitely not for the faint-hearted, and by no means an conventional film, this is for those who appreciate balls-out existentialism. Over-the-top acting and religious symbolism included. Truly unique.

8 gwiazdki

olamus olamus opublikował(a) recenzję filmu Na srebrnym globie

Wczoraj uczestniczyłam w pokazie filmu "Na srebrnym globie" w reżyserii A. Żuławskiego w ramach Polish Film Festival Kinoteka. Jak się okazało była to jednocześnie brytyjska premiera tego filmu. "Na Przeczytaj artykuł

michuk michuk napisał o Na srebrnym globie

Polski film science-fiction -- to już brzmi kosmicznie. W dodatku poskładany 10 lat po zdjęciach, ze względu na interwencję cenzury. Powiem tak -- mimo dłużyzn i niezrozumienia akcji warto obejrzeć, bo to jedyny polski film, który sposobem prowadzenia akcji podobny jest do dzieł Jodorowskiego.

6 gwiazdki