Natan mędrzec (1922)

Nathan der Weise
Reżyseria: Manfred Noa

Film przedstawia zawiłe losy potomków nawróconego na chrześcijaństwo brata Saladyna na tle rozgrywającego się między chrześcijanami i muzułmanami konfliktu o Jerozolimę. Pomiędzy tymi stronnictwami staje mądry i miłosierny żyd, Natan.

Obsada:

Pełna obsada

Niedawno odnaleziony i odrestaurowany film zakazany w nazistowskich Niemczech (tak jak w ogóle dramaty Lessinga) jest interesujący już ze względu na samą swoją historię. Nieco bajkowa, przypominająca telenowelę intryga służy ukazaniu prawdziwej mądrości, miłości i poświęcenia na tle religijnych niesnasek. Przesłanie filmu oceniam jako pierwszorzędne i aktualne - jeśli wyznawcy trzech religii wywodzących się z Izraela naprawdę muszą ze sobą rywalizować, niech rywalizują w miłości bliźniego.
Podobnie jak np. film Golem, "Natan Mędrzec" nie jest do końca filmem czarno-białym. Poszczególne sceny zabarwione są różnymi kolorami, w zależności od miejsca akcji i okoliczności. Jest to zrobione w sposób bardzo przemyślany i dopełnia formę filmu.
Niezwykle podobały mi się role Wernera Kraussa (Natan) i Fritza Greinera (Saladyn), "chrześcijanie" wypadli nieco mniej przekonująco. Role drugo- i trzecioplanowe rewelacyjne.

wojtekacz
aiczka