Tęsknota za światłem (2010)

Nostalgia de la luz
Reżyseria: Patricio Guzmán

Pustynia Atakama to najsuchsze miejsce na ziemi. Ze względu na wysokość nad poziomem morza, a także brak wilgoci, zapewnia astronomom doskonałe warunki do badań kosmosu i szukania tajemnic powstania wszechświata. Pustynia jest również atrakcyjnym miejscem dla archeologów. Susza doskonale mumifikuje bowiem szczątki zarówno zwierząt, jak i ludzi.

Za pomocą umieszczonych na pustyni astronomicznych teleskopów naukowcy starają się wykryć źródło najstarszego światła we wszechświecie. Z kolei grupa kobiet przesiewa piasek w celu znalezienia szczątków ich najbliższych. Na pustyni ukryte są liczne ciała tzw. "zaginionych", czyli ofiar zbrodni dyktatury Pinocheta. (opis dystrybutora)

Zwiastun:

Interesujący dokument astronomiczno-historyczny. Brzmi dziwacznie i trochę takie jest, bo ciężko w sposób zręczny połączyć wycieczkę po obserwatorium na pustyni Atacama z historią Chile. Na szczęście jakoś się udało. Nie jest to film stricte o naukowcach, więc niezupełnie da się porównać ze "Spotkaniami na krańcach świata", ale trudno uciec od tej konfrontacji, którą zresztą "Tęsknota" oczywiście przegra. Można, ale bez gigantycznego entuzjazmu.

Mocno niedoceniony...

jakilcz
agryppa
psubrat
deliberado
spolonio
zielak666
niebieskiptak
lamijka
wooda
Esme