Osławiona (1946)

Notorious
Reżyseria: Alfred Hitchcock
Scenariusz:

Z córką agenta wywiadu III Rzeszy, który odsiaduje wyrok w Stanach Zjednoczonych, kontaktuje się agent amerykański, Devlin. Proponuje jej wyjazd do Rio de Janeiro i przeniknięcie do tamtejszej organizacji zbiegłych z Europy nazistów, a w szczególności - odwiedzenie dawnego przyjaciela ojca: właśnie w jego domu mieści się centrala.

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Znakomity film. Związek między dwoma tajnymi agentami nie musi się jednak ograniczać tylko i wyłącznie do sfery łóżkowej, a i sami agenci nie muszą używać nowinek technologicznych. Przynajmniej w tamtych, dziewiczych technologicznie czasach...

Bardzo dobry szpiegowski noir. Po prostu. Bergman z Grantem czynią prąd na ekranie, ich uczucie jest wiarygodne (a o to przy takich założeniach fabularnych dość trudno). Miło zobaczyć dla odmiany, że to kobieta jest tą niegrzeczną i z problemami w związku. Intryga szpiegowska jest, jest poprawna, ale bądźmy szczerzy, nie o nią w tym filmie chodzi. Końcówka... Alfred, chylę kapelusza, to było cholernie ryzykowne i mogło położyć całkowicie cały film. Ale nie położyło i mamy tu idealny przekrój przez uczucia widza: "Co on wyprawia?", "O nie....", "Nie zrobią tego...", "o kurka, chyba to robią", "Ale JAKIM sposobem to wyszło". Piękna sprawa.

NarisAtaris
Valutiras
got3n
AniaVerzhbytska
MureQ
asia1298
angela2700
jakilcz
dcd
dcd
bujka