Palec boży (1974)

Palec bozy
Reżyseria: Antoni Krauze

Tadeusz Kasprzak (Marian Opania) mieszka na prowincji, ale marzy o aktorskiej karierze w wielkim świecie. Marzenia te brutalnie odbierają mu profesorowie szkoły teatralnej, którzy trzykrotnie odrzucają Tadeusza podczas egzaminów wstępnych.
Zniechęcony chłopak próbuje realizować swoją pasję inaczej, jako pracownik instytucji kulturalnych i członek amatorskiego zespołu. Tam właśnie poznaje Andrzeja (Maciej Englert) i jego żonę Grażynę (Grażyna Chęcińska). Podczas wystawiania "Króla Edypa", Andrzej, odtwórca głównej roli, naprawdę wykłuwa sobie oczy i później umiera. Tadeusz, wstrząśnięty śmiercią przyjaciela, stara się przede wszystkim pomóc jego owdowiałej żonie, która została sama z dzieckiem. Ale kiedy wydaje się, że odnalazł w sobie nowe siły, aby stawić czoła przeciwnościom, Tadeusza zaczynają nękać dziwne sny, w których pojawiają się zmarli i koszmarne wizje, do złudzenia przypominające rzeczywistość.
"Palec boży" to pełnometrażowy debiut Antoniego Krauzego, absolwenta łódzkiej "filmówki", ale również aktora STS-u (teatru współtworzonego przez Agnieszkę Osiecką) i niedoszłego malarza (studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie). Scenariusz filmu reżyser oparł na nieopublikowanej jeszcze wówczas autobiograficznej powieści "Selekcja" Tadeusza Zawieruchy, a do roli głównej zaangażował młodego aktora Mariana Opanię, dla którego rola Tadeusza stała się jedną z bardziej znanych i cenionych kreacji w karierze. Opania - wtedy już laureat Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego - na granicy tragizmu i śmieszności zagrał niedoszłego aktora i znakomicie odnalazł się w nietypowej, onirycznej konstrukcji filmu. Było to tym trudniejsze, że reżyser - jak sam tłumaczył podczas jednej z dyskusji po emisji filmu - chciał, aby rzeczywistość i fantasmagoria splatały się ze sobą tak mocno, że chwilami aż nie do odróżnienia. "Boży palec", choć krytykowany przez władze za przygnębiający obraz polskiej prowincji, został jednak oficjalnie uznany w odróżnieniu od poprzedniego średniometrażowego filmu Krauzego "Meta", który publiczność zobaczyła dopiero dziesięć lat po zrealizowaniu. Zaskakująca formalnie historia prowincjonalnego aktora odniosła duży sukces: w Polsce wyróżniono ją Nagrodą im. Andrzeja Munka, a za granicą zdobyła Srebrnego Lamparta na festiwalu w Locarno.
(alekinoplus.pl)

Obsada:

Pełna obsada
verdiana
asthmar
Uciekinier
jozeflorski
wojtekacz