Panna Nikt (1996)

Reżyseria: Andrzej Wajda

Marysia przeprowadza się z rodziną ze wsi do miasta. W nowej szkole nie czuje się dobrze. Jej odmienny strój i sposób bycia budzi drwiny. Niebawem Marysia poznaje Kasię i Ewę. Każda z nich pragnie mieć Marysię na wyłączność.

Obsada:

Pełna obsada

Że też Wajda się za to wziął... Film ciekawy, bohaterka i jej przeżycia wciągają, rola Marysi cudna, a Kasi i Ewy bardzo dobre (jak i trzecioplanowa Celińska). Niemniej nie jest to wielka sztuka ani chyba świadectwo czasów, tylko zapis niesztampowej wyobraźni Tomka Tryzny.

Ten film nakręcono, gdy byłam w wieku zbliżonym do wieku bohaterek i w takim go oglądałam. Niestety wydał mi się wtedy podobnie sztuczny i przekombinowany jak inne powstałe w tych latach filmy o młodzieży. Być może dotyczy to filmów o młodzieży w ogóle, tylko zwykle trudniej to odkryć /gdy film dotyczy innych czasów i miejsc niż te, w których wyrastaliśmy/, więc akurat "Panna Nikt" miała u mnie pecha. Oglądało się koszmarnie.

A czytałaś książkę? Ja czytałam książkę będąc chyba trochę młodsza od bohaterek i byłam zachwycona. Film nie wniósł nic nowego. Nie wracam do tej książki, bo się trochę boję, nadal we mnie siedzi.

Nie czytałam, bo w ogóle czytałam mało książek wydawanych współcześnie. Miałam w domu pełną szafę książek sprzed lat 20 i więcej i raczej nimi się interesowałam.

Świetna rola Marysi

nutinka
Szklanka1979
jakilcz
dcd
dcd
annemily
bylotamjesttu
jakubkonrad
Marcheweczka
kazimierzkawulok
Ambrotos