Paprika (2006)

Papurika
Reżyseria: Satoshi Kon

Jest rok 2004. Właśnie wymyślono nowy rodzaj psychoterapii o nazwie PT. Polega ona na tym, że wysyła się "detektywa snów" do snu człowieka i wykorzystuje się jego brak świadomości. Tuż przed uchwaleniem ustawy pozwalającej na użycie takiej metody, ktoś kradnie urządzenie umożliwiające terapię i naukowcy jeden po drugim tracą rozum.

Obsada:

Pełna obsada

Wirtualna rzeczywistość bez komputerów - tak można by jednym zdaniem podsumować Paprikę. Świetny. Dawno nie widziałem tak udanego anime, zwłaszcza SF :-)

Bardzo udane anime, w którym sen i jawa mieszają się dużo skuteczniej niż w "Incepcji". Dobrze oddana jest tu nieprzewidywalność i absurdalność snów. Mimo niepokojącej treści, w filmie przeważają żywe kolory i energiczna muzyka, co tworzy ciekawy kontrast. Obraz raczej dynamiczny i teledyskowy niż refleksyjny.

Niezły odlot. Każdy, kto narzekał, że "Incepcja" nie wykorzystuje potencjału jeśli chodzi o przedstawianie marzeń sennych, znajdzie w "Paprice" wszystko to, czego mu brakowało. Tempo i dialogi nie są zbyt mistrzowskie, ale za to psychodeliczny klimacik, że palce lizać.

verdiana
tropicielkoni
deliberado
umbrin
AniaVerzhbytska
lapsus
asia1298
jakilcz
typix
agryppa