Papusza (2013)

"Papusza" to oparta na faktach dramatyczna historia Bronisławy Wajs, pierwszej romskiej poetki, która spisała swoje wiersze. To też historia spotkania poetów: Jerzy Ficowski dostrzegł jej wielki talent, zachęcił, aby zapisywała swoje utwory, i przetłumaczył je na język polski. W 1956 roku ukazał się pierwszy tomik poezji Bronisławy Wajs zatytułowany "Pieśni Papuszy". Nie byłoby to możliwe bez wstawiennictwa i pomocy trzeciego poety - Juliana Tuwima. "Gila" Papuszy (tak poetka nazywała swoje wiersze) trwale wzbogaciły polską kulturę o wgląd w cygańską duszę. (opis dystrybutora)

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Krauzowie tak bardzo nie chcieli popaść w cepeliadę, że wyprali swój film nie tylko z kolorów, ale też dramatyzmu. Ciekawe kino, ale mam wątpliwości czy pasujące do postaci Papuszy.

Szkoda, że tak mało było poezji. Zachwyciły mnie czarno-białe zdjęcia przyrody, ale nawet odrapane mury były tak ciekawie pokazane, że miały swoisty urok.

Smutna historia cygańskiej poetki została opowiedziana przez Krauzego w sposób nienarzucający się, bezpieczny, bez polotu i bez wyrazu. "Papuszę" warto obejrzeć przede wszystkim dla przedstawionego w niej życia Cyganów, które ogląda się jak starodawne historie o dzikich ludach. Czuć nostalgię za światem, który dawno już bezpowrotnie minął. Szkoda, że na film zabrakło lepszego pomysłu. Szkoda też, że nie zatrudniono montażysty.

Cygan to złodziej i tak już zostanie, Pan Jezus w Biblii ma to napisane - Bracia Figo Fagot.
Piękne zdjęcia w nudnym jak flaki filmie. Szkoda. Raczej dla staruszków.

Książka dużo lepsza i wg niej Papusza była piękna jak lalka i miała niezwykły dar przekonywania ludzi (to pierwsze można zauważyć, oglądając zdjęcia). Papusza filmowa wygląda jak stara pijaczka i brzmi fałszywie. Poza tym przez większość filmu aktorzy mówię po cygańsku i to nie jest tłumaczone. Napisy są zbyt małe, żeby je odczytać. Muzyki zaskakująco mało. Zdjęcia przepiękne, ale same nie zrobią przecież filmu.

NarisAtaris
jakubkonrad
filmsterka
Szklanka1979
tropicielkoni
hrabalka
andrzej_dzik
jakilcz
otonashi
ScuMmy