Popiół i diament (1958)

Popiól i diament
Reżyseria: Andrzej Wajda
Scenariusz:

Ostatni dzień wojny. Poranek pierwszego dnia pokoju. Pokazać tej szczególnej nocy losy młodego człowieka uwikłanego w okupacyjną przeszłość, zmęczonego bohaterstwem, przeczuwającego inne, lepsze życie. Cóż to za piękny temat do filmu. Tej szczególnej nocy spotyka się przeszłość z przyszłością - i zasiada do jednego stołu. Przy akompaniamencie tang i fokstrotów bohater filmu, Maciek Chełmicki, szuka odpowiedzi, jak żyć dalej - jak zrzucić dławiący bagaż przeszłości, rozwiązuje odwieczny dylemat żołnierza. Słuchać czy myśleć. A jednak Maciek zabije...

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Nie przepadam za Wajdą, ale ten film mu się udał, głównie dzięki doskonałemy Cybulskiemu.

Polskie arcydzieło z dawnych lat. Rola Cybulskiego to legenda.

ach te smaczki smaczki...

Arcydzieło, jeden z najlepszych polskich filmów w historii. Genialne, do tego stopnia, że nie wiem co napisać. Kto nie widział niech leci do wypożyczalni, albo czatuje na "Popiół i diament" w telewizji.

Polecam wydaną w tym roku wersję odrestaurowaną na płycie i to za rozsądną cenę.

Jest jakaś różnica między tą edycją a wcześniejszą (zrobioną przez best film)? Widziałem drugą (a chronologicznie chyba pierwszą) i obraz i dźwięk były bardzo czyste.

Oto różnica na innym polskim tytule, który tak samo odrestaurowano:

http://www.youtube.com/watch?v=LXaNIJipyyk&feature;=related

Bardzo gorzki film o Polsce, mimo wszystko jednak mniej zgryźliwy niż dowolna robota Smarzowskiego. W zasadzie lokalny, bo silnie związany z historycznym kontekstem, ale potrafię zrozumieć dlaczego podoba się i za granicą. To po prostu kawał świetnego kina, a to się docenia pod każdą szerokością geograficzną. Bardzo dobre zdjęcia, kilka scen, które po prostu nie mogły nie zapisać się w zbiorowej pamięci, i Cybulski w tradycyjnych ciemnych okularach.

bartje
pkudron
verdiana
Nietutejszy
Danielito
emil
dvdmaniak
eelishkaaa
emerenc
beznazwybez