Potop (1974)

Reżyseria: Jerzy Hoffman
Scenariusz: ,

Najpopularniejsza część Sienkiewiczowskiej Trylogii. Dzieje miłości Andrzeja Kmicica, chorążego orszańskiego i Oleńki Billewiczówny, rzucone na barwne tło historyczne najazdu szwedzkiego na Polskę w latach 1655-1660. Kmicic, początkowo opowiadający się po stronie kolaborujących z najeźdźcą Radziwiłłów, uświadamia sobie, że postępuje jak zdrajca narodu. Postanawia zrehabilitować się - porywa Bogusława Radziwiłła, co kładzie kres jego bujnej haniebnej biografii. Pod przybranym nazwiskiem, Babinicz, z poświeceniem służy ojczyźnie, wsławiając się brawurowymi akcjami podczas obrony klasztoru na Jasnej Górze. Z nieodpowiedzialnego watażki staje się bohaterem narodowym. Jego męstwo i oddanie sprawie ojczyzny zostaje nagrodzone - Kmicic poślubia ukochaną Oleńkę.

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Nie pamiętam ile razy oglądałem ten film. Perfekcyjna ekranizacja Sienkiewiczowska. Rozmach za każdym razem budzi mój podziw, a aktorstwo powala na glebę. Ilość kultowych scen ( w tym najlepszy pojedynek na szable w całej światowej kinematografii) i dialogów dorównuje filmom Bareji. Pięciogodzinne arcydzieło z nominacją do oscara za najlepszy film.

W pełni się z Tobą zgadzam. Świetny film, rewelacyjne aktorstwo. Uwielbiam tę książkę, ale na szczęście ekranizacja też jest świetna.

Po prostu miażdży za każdym razem. "Jam to się nie chwaląc sprawił".

Z tak dobrej książki zrobić taki koszmar to tylko naczelny polski specjalista od zarzynania Sienkiewicza potrafi.

Koszmar to czytać takie komentarze.

Kwestia gustu. Ja tam sobie życia nie wyobrażam bez tego filmu i chyba nawet wolę go od książki. Jest idealny.

helen
pkudron
Efunia
filmsterka
redo123
Eurymedusa
Blue2012
eelishkaaa
bartje
NarisAtaris