Ksiądz (1994)

Priest
Reżyseria: Antonia Bird

Historia młodego księdza, który zostaje wysłany do ubogiej plebanii w jednej z dzielnic Liverpoolu. Na wstępie pogada w konflikt z proboszczem, który sypia z gospodynią. Okazuje się, że młody ksiądz jest gejem i czesto odwiedza gej kluby, aby miło spędzić czas z innymi mężczyznami. Mimo, że obaj duchowni nie są ideałami, starają się jak najlepiej pomagać swoim parafianom. Gdy młody ksiądz dowiaduje się, że jedna z młodych parafianek jest molestowana przez ojca, postanawia jej pomóc.

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Dochodziłem po tym filmie chyba z tydzień. Piękna historia o potrzebach ludzkich. Ksiądz też człowiek. A społeczeństwo... społeczeństwo zrozumie :D Doskonały film, świetnie pokazany problem homoseksualizmu w kościele,ale także cudownie pokazane uczucia i przeżycia tego księdza,a także wspaniała postawa drugiego z księży.Doskonały,

Jeden z lepszych i piękniejszych filmów, jakie w życiu widziałam. Gdyby tak mądrzy, ludzcy księża częściej ujawniali się w kościele, biegałabym tam ciągle i żadna wiara nie byłaby mi potrzebna. Bird pokazała niezwykle trafnie ludzkie potrzeby, dążenia i dylematy, próbę pogodzenia ich wszystkich, a jednocześnie pogodzenia ich z obowiązkami księży wobec parafian. Ale to naprawdę księża niezwykli, tacy, których kościelna wierchuszka najczęściej uziemia.

Rozumiem po seansie nagonkę na ten film z czasów mojego dzieciństwa (1994), bo jest on prowokujący. Tym niemniej jako dzieło sztuki się broni, mimo że w końcówce nazbyt nachalnie serwuje "Guardianową" interpretację. A w rzeczywistości widzimy na ekranie hipokryzję "ciemnogrodu" w starciu z hipokryzją postępowych duchownych, którzy swoje zobowiązania traktują w sposób selektywny. Stwierdzenie, że każdy ma prawo do swojej hipokryzji, nie zamyka tematu, ale na tym tu poprzestanę, bo reszta to sprawy sumienia.

Konfucjusz70
bartje
PiotrKowalski
jakilcz
XRyuu
annemily
BlueSky
jango
rosemary83
asthmar