Przesłuchanie (1982)
Przesluchanie
Reżyseria:
Ryszard Bugajski
Początek lat 50. Antonina Dziwisz jeździ po kraju z zespołem i występuje jako piosenkarka. Po jednym z występów zostaje upita przez dwóch mężczyzn. Następnego dnia budzi się w więzieniu, oskarżona o zdradę ojczyzny. Biciem i torturami śledczy usiłują zmusić ją do podpisania zeznań obciążających kolegę z zespołu. Przesłuchania ciągną się miesiącami.
Obsada:
-
Krystyna Janda Antonina 'Tonia' Dziwisz
-
Adam Ferency Lieutenant Morawski
-
Janusz Gajos Major Zawada "Kapielowy"
-
Agnieszka Holland Communist Witkowska
-
Anna Romantowska Miroslawa "Mira" Szejnert
-
Bozena Dykiel Honorata
-
Olgierd Lukaszewicz Konstanty Dziwisz
-
Tomasz Dedek UB officer "Czesiek" arresting Tonia
-
Jan Jurewicz Ochroniarz
-
Jaroslaw Kopaczewski UB officer arresting Tonia
-
Zofia Balucka Cell-mate
-
Arkadiusz Bazak Officer at Name-Day Party
-
Krzysztof Gosztyla Alledged victim
-
Antonina Girycz Cell Top Dog
-
O. Jasinska
-
Tomasz Lengren Major Olcha
-
Katarzyna Laniewska Orphanage Manageress
-
Kazimierz Meres Officer at Name-Day Party
-
Wieslawa Mazurkiewicz Female Prison Officer
-
Marlena Miarczynska Young mother
-
Anna Mozolanka Dziunia
-
Jerzy Zass Officer on duty
-
Jacek Borkowski Executioner
-
Jacek Kalucki Friend at a Party
-
Danuta Kowalska
-
Hanna Mikuc Woman in hospital
-
Daria Trafankowska Prison Nurse
Zwiastun:
Wyróżniona recenzja:
Wariatka tańczy
Ocena recenzenta:
9/10
Ale szum, ale tłum Czarna noc, biały rum, Złote stosy pomarańczy. Dudni dom dana da Jak zabawa to zaba... I wariatka dzisiaj tańczy. Wariatka - Tosia Dziwisz. Kobieta jeżdżąca z zespołem po Polsce, ciesząca się życiem i starająca się wycisnąć z niego jak najwięcej. Tylko, że jest to Polska lat pięćdziesiątych. Okres wyjątkowo nieprzyjemny, nie tylko dla byłych akowców. Główna ...
Autor: Krzysztof Osica
Data:
Oklaski dla Krystyny Jandy i Janusza Gajosa.
Historia pokazująca w sposób sugestywny, wręcz naturalistyczny, granice upodlenia jednostki w systemie komunistycznym. Janda została stworzona do roli "Toni'.
Popis dwójki aktorów, ważny film, przez wielu bardzo zachwalany, mi wydał się nieco nierealistyczny, zbyt "rozemocjonowany". Ale w porównaniu do "The Lives of Others" to oczywiście arcydzieło.
Film jest specyficzny. Porusza ważne kwestie, rzadko podnoszone w polskim kinie. Jednocześnie jest ciężki. Do jego atutów należą świetnie zarysowane postacie - głębokie i w żadnym wypadku czarno - białe. Jako bonus dochodzi świetna gra Jandy i Gajosa. Niestety fabuła miejscami przejaskrawiona, ocierająca się o banał. Za grę aktorską i poruszane problemy nota wyższa, niż 8. Jednak podczas oglądania czułem jakiś zgrzyt, niedosyt, który nie pozwala mi na ocenienie filmu jako całości wyżej.
Film dobrze ukazuje to się działo w więzieniach bezpieki w powojennej polski. Ukazane obrazy wydają się momentami nierealne i odległe, a przecież z perspektywy historii działo się to nie dawno. Tylko chwilami można mieć wrażenie, że zdarzają się sceny w których aktorzy grają w sposób nazbyt histeryczny, a niektóre obrazy trącą tandetą. Na szczęście takich momentów nie jest wystarczająco dużo, aby zepsuły one ten film.
Najsłynniejszy półkownik okazał się filmem znakomitym. Bałem się, że będzie tylko niewygodny dla ówczesnej władzy, poza tym jest dobrze zrealizowany. Wybitna rola Jandy, niezła Gajosa (uważam, że im starszy tym lepszy). Nie najgorzej wypadają postaci drugoplanowe, na uwagę zasługuje kreacja Romantowskiej. Rozemocjonowany? Nie wiem czy da się opowiedzieć taką historię na zimno. Nieprawdopodobna? Nie aż tak bardzo.
Oglądanie stalinizmu od podszewki nie jest przyjemne. Film ważny, brutalny, przygniata ponurością. Janda w I połowie przeszarżowana, takie 120% archetypowej Jandy : ]