Quo Vadis? (2001)

Reżyseria: Jerzy Kawalerowicz

Starożytny Rzym, czasy cezara Nerona. Winicjusz, młody patrycjusz, zakochuje się w pięknej Ligii, córce poległego w bitwie barbarzyńskiego wodza i chce uczynić ją swoją nałożnicą. Dla Ligii, chrześcijanki, oznacza to ciężki grzech i hańbę. Petroniusz, wuj Winicjusza, esteta i znawca sztuk, z którego zdaniem liczy się Neron, próbuje pomóc siostrzeńcowi w zdobyciu dziewczyny. Po nieudanej próbie porwania Ligii Winicjusz zostaje ranny i przebywa w chrześcijańskim domu. Opiekuje się nim Ligia, której Rzymianin też nie jest obojętny. Nauka chrześcijańska robi na Winicjuszu coraz większe wrażenie. Podczas nieobecności cezara w Rzymie wybucha pożar. Winicjusz wraca pośpiesznie do miasta, by odnaleźć Ligię. Wkrótce też przyjmuje chrzest z rąk apostoła Piotra. W Rzymie wybuchają groźne rozruchy. By uspokoić wzburzenie tłumów, Neron oskarża chrześcijan o wzniecenie pożaru. Chrześcijanie są mordowani, więzieni, rozrywani na arenach przez dzikie zwierzęta. Wśród uwięzionych znajduje się Ligia... (opis dystrybutora)

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

gniot nad gniotami

Niskobudżetowa superprodukcja musiała się skończyć katastrofą.

Heh, świetne podsumowanie.

niezapomniany widok płonącego tekturowego Rzymu

Mam sentyment do filmu, bo po nim zainteresowałam się książką, która mi się całkiem podobała. Kilku aktorów dobrze grało - Pieczka, Bajor, co mnie lekko zdziwiło Linda. Ostatnia scena ze Świętym Piotrem ładnie zrobiona. Reszta mocno średnia. Książkę polecam, film, tylko dla zainteresowanych.

A ode mnie 5. Myślę , że jednak gra aktorów się trochę broni. Jeśli idzie o montaż i zdjęcia to naprawdę katastrofa.

Recepta na zarobienie w Polsce na filmie?

Zekranizować lekturę szkolną!

Tudzież inne poczytne wśród młodzieży dzieło (vide Wiedźmin) ;f

Poznałem osobiście Pana Jerzego Kawalerowicza. Przemiła osoba. "Faraon", "Matka Joanna od Aniołów", "Austeria" to dowody jego filmowego geniuszu. To, co teraz napiszę, zaboli mnie samego: "Quo vadis" to najgorszy film, jaki widziałem. Tragedia po prostu.

paula46
nedrimp
tlehi
AgaL
Szklanka1979
Michalwielkiznawca
p1157349
angela2700
jakilcz
typix