Rzymskie wakacje (1953)

Roman Holiday
Reżyseria: William Wyler

Audrey Hepburn gra rolę księżniczki Anny, która, w trakcie podróży po Europie w celach reprezentacyjnych, zatrzymuje się w Rzymie wraz ze swą świtą. Zmęczona licznymi obowiązkami protokolarnymi, postanawia wyrwać się choć na jeden dzień i incognito wmieszać w tłum. Nie bierze jednak pod uwagę, że nieustannie tropi ją prasa. Cyniczny i doświadczony dziennikarz, Joe Bradley (Gregory Peck) obserwuje ją w trakcie nocnej ekskapady i idzie za nią krok w krok. Przedstawia się jako Amerykanin, który chce jej pokazać miasto. Ma nadzieję, że dostarczy mu to materiału do artykułu o księżniczce. Dzieje się jednak inaczej - Joe zakochuje się w Annie...

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Młoda księżniczka (Audrey Hepburn) podczas pobytu w Rzymie pragnie na chwilę wyrwać się ze swojego świata. Jej przypadkowym przewodnikiem po wiecznym mieście zostaje dziennikarz (Gregory Peck). Ma on nadzieję na zebranie ciekawego materiału do artykułu, jednak niespodziewanie zakochuje się w księżniczce.
Bardzo dobra komedia, wciąż przyjemnie się ją ogląda, choć nakręcona została ponad pół wieku temu.

W dzisiejszych czasach film oparłby się na gagach o niedopasowaniu księżniczki do życia. "Hihihi, nie wiem, po co są pieniądze". Hihihi, nie umiem się sama ubrać". Nie cierpię takiego humoru i chcę oficjalnie oświadczyć: Dzięki wam lata 40-50 za to, że w tych czasach w komediach używało się ironii i inteligentnych tekstów. I że nie wciskało się wszędzie kiczowatych happy endów.

super. przyjemny film.

Dobrze znana bajka o księżniczce, która pragnie choć na chwilę porzucić okowy swej pozycji społecznej i zasmakować zwyczajnego życia. Jest i książę, który za sprawą miłości przechodzi wewnętrzną przemianę. Lekka i przyjemna opowiastka. Można odnieść wrażenie, że głównym jej celem jest umożliwienie widzowi podziwiania urody i wdzięku Audrey. Czego może nas nauczyć? Aby cieszyć się z drobnych, codziennych przyjemności, a także z własnego położenia życiowego, które dla nas powszechne i często niedoskonałe, dla kogoś może być spełnieniem marzeń. Z kolei czyjeś życie, choć wydaje się usłane klejnotami, pełne jest nieznanych nam rozterek.
Trudno pogodzić się ze zmianą fryzury bohaterki. Ech, moda.

Efunia
Konfucjusz70
Iceman
Inx
Inx
AgaL
alanos
AniaVerzhbytska
konradzikowa
aga22
magdeburd