Sznur | Lina (1948)

Rope
Reżyseria: Alfred Hitchcock

Brandon Shaw (Dall) i Phillip Morgan (Granger) chcą stworzyć dzieło sztuki. Dyscyplina jaką wybierają jest nieco oryginalna. To morderstwo. Ciało ofiary ukrywają w kufrze, na którym następnie ustawione są przekąski dla gości niezwykłego przyjęcia. Gości, wśród których znajdą się m.in. ojciec, ciotka i narzeczona zamordowanego oraz szkolny wychowawca "artystów" (Stewart).

Film jest pod różnymi względami eksperymentem - akcja rozgrywa się w jednym pomieszczeniu, sfilmowana jest w zaledwie dziesięciu ujęciach (najkrótsze trwa 4min 37s), zastosowano specjalne ruchome dekoracje, które podczas kręcenia wyjeżdżały z planu i wsuwane były z powrotem. (aiczka)

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Jak na Hitchcocka przystało - podskórne napięcie nie odpuszcza ani na moment. Film oszczędny w formie i treści, przypomina raczej reżyserską etiudę. Dobrą etiudę.

Dla wielbicieli jednopomieszczeniowych filmów. W ciągu 80 minut jest tylko siedem cięć. Bardzo wciągająca zagadka ze stajni Hitchcocka.

Słyszałam legendy o potworkach z dawnych lat - amerykańskich filmach z włoskim dubbingiem i nałożonym lektorem, ale nie przypuszczałam, że natknę się na takie monstrum we współczesnej telewizji. Nigdy więcej, choćby puszczali najbardziej przez mnie poszukiwany film. Ocena przyznana wstępnie, muszę sobie zrobić powtórkę z normalną wersją po angielsku.

Historyjka raczej prosta, ale tym bardziej widoczna jest reżyserska wirtuozeria Hitchcocka.

Szklanka1979
Iceman
AniaVerzhbytska
angela2700
jakilcz
dcd
dcd
AlkioneX
arcticconnie
doktorpueblo
Aquilla