your movie guide

Twój progres

0%

Oceniłeś 0/15 filmów. Oceń 15 więcej & sprawdź co obejrzeć dziś wieczorem!

Sanatorium pod klepsydrą (1973)

Tytuł oryginalny: Sanatorium pod klepsydra

Reżyseria: Wojciech Has

Józef przyjeżdża do sanatorium dr. Gotarda. Leczył się tu zmarły ojciec przybysza, Jakub. Podczas pobytu w placówce Józef przenosi się w surrealistyczny wymiar przeszłości i ponownie trafia do świata dzieciństwa. Widzi rodzinny dom, sklep bławatny Jakuba oraz swoją dawną ukochaną Biankę. Niegdyś opuściła ona Józefa i odeszła z innym.

Obsada:

michuk michuk napisał(a) o Sanatorium pod klepsydrą (7)

Śnisz na jawie wspólnie z bohaterem i to przyjemne uczucie.

7 gwiazdki

Krzysztof Osica Krzysztof Osica napisał(a) o Sanatorium pod klepsydrą

Niech mi ktoś wyjaśni, jakim cudem Has robił w tamtych czasach takie dekoracje. Hitlerowski skarb ukryty na Śląsku? Gdy większość filmów tamtych czasów podchodziło do tego aspektu bardzo minimalistycznie, tutaj mamy do czynienia ze scenografią absolutnie genialną (zrobioną z rozmachem, zresztą nie po raz pierwszy). Pierwsze pół godziny spędziłem na podziwianiu, chyba z uszczerbkiem dla treści, bo później się nudziłem. Może po zapoznaniu się z twórczością Schulza bardziej docenię.

7 gwiazdki

Aquilla Aquilla napisał(a) o Sanatorium pod klepsydrą

Nie wiem, co mnie bardziej przeraża - że podczas projekcji mój mózg uciekł przez uszy i schował się pod krzesło, czy że bardzo mi się to uczucie podobało

8 gwiazdki

steelman steelman napisał(a) o Sanatorium pod klepsydrą

Długo się broniłem przed tym filmem i słusznie. Dopiero wyprana i odprasowana wersja warta jest tym co chcieli osiągnąć twórcy. Potysiąckroć warto. Uwaga: nie palić nic przed seansem.

10 gwiazdki

Esme Esme napisał(a) o Sanatorium pod klepsydrą

Niesamowita, oryginalna, inspirująca i otwierająca drzwi percepcji ekranizacja różnych fragmentów prozy Brunona Schulza. Dla mnie kogel-mogel powybierany z wielu opowiadań był trochę męczący, ale jeśli ktoś w ogóle nie czytał, to pewnie przyjmie cały ten melanż ze spokojem o ile nie przeszkadza mu surrealizm. Dialogi prosto z książki, mało naturalne i recytowane raczej teatralnie, ale wspaniały Holoubek nawet w takiej roli potrafił się znaleźć. Scenografia i koncepcja plastyczna - genialne.

8 gwiazdki

KAH KAH napisał(a) o The Hour-Glass Sanatorium

Pretty strange, above all a lot of stylized imagery that appeals to the eye, but there actually seems to be a deeper meaning to all the craziness as well. Like a less frenetic Zulawski meeting a toned down Jodorowsky.

8 gwiazdki

habdank habdank napisał(a) o Sanatorium pod klepsydrą (6)

Scenografia doskonała, nawet Tim Burton był by zachwycony! Absurd trochę jak u Gombrowicza, trochę jak w Kartotece u Różewicza. Takie sięganie w siebie i grzebanie, grzebanie... Nuda jak to u Schulza. Film jest na pewno dobry, z pewnością... Dla wyrobionego widza zapewne teatralna uczta... Ja jednak dwa razy zasnąłem.

6 gwiazdki

argasek argasek napisał(a) o Sanatorium pod klepsydrą

Scenografia i montaż zapierają dech w piersiach. Młodzi polscy twórcy kina, uczcie się!

8 gwiazdki

agiwle agiwle napisał(a) o Sanatorium pod klepsydrą

"Spóźniamy się tu trochę z czasem...":) Film na podstawie prozy Schulza. O czasie, o życiu, o umieraniu.

10 gwiazdki

umbrin umbrin napisał(a) o Sanatorium pod klepsydrą

Chociażby dla samej scenografii warto zobaczyć.

8 gwiazdki