Sen o Afryce (2011)

Schlafkrankheit
Reżyseria: Ulrich Köhler
Scenariusz:

Niemiecki lekarz Ebbo Velten spędził kilkanaście lat w Afryce walcząc z epidemią śpiączki afrykańskiej. Po kilku latach choroba została prawie całkowicie wyeliminowana, a Velten wraz z żoną mają wkrótce wrócić do Europy, gdzie mieszka ich nastoletnia córka. Wyjazd z Afryki okazuje się jednak dla niego wyjątkowo trudny. Przez lata zżył się z fascynującymi i żywiołowymi mieszkańcami Afryki, tak że nie potrafi już wyobrazić sobie powrotu do beznamiętnej zachodniej rzeczywistości. Velten nie czuje się już Europejczykiem, ale wie, że nigdy nie stanie się Afrykaninem. Jakąkolwiek decyzję podejmie, zapłaci za nią wysoką cenę…

SEN O AFRYCE nie opowiada o Czarnym Kontynencie. To film o Europejczykach w Afryce, film o Europie – przekonuje reżyser Ulrich Köhler, który spędził dzieciństwo w wiosce nad rzeką Kongo. Dobra znajomość afrykańskich realiów pozwoliła mu uniknąć typowych dla zachodnich twórców uproszczeń, gdzie stereotypowa Afryka jawi się albo jako piękna kraina pełna dzikich, acz szlachetnych ludzi i zwierząt, bądź – wręcz przeciwnie – szantażuje emocjonalnie obrazami głodu i chorób. Tymczasem u Köhlera Czarny Ląd jednocześnie uwodzi i przeraża nieokiełznaną dzikością, zmuszając przybyszy do akceptacji swych reguł. (opis dystrybutora)

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Artykuł bym zatytułował "Judym w Afryce", ale go nie napiszę, bo wynudziłem się jak moc. Film surowy, bez ozdobników i muzyki, ale przydałby się lepszy montaż.

jak mops się wynudziłem, jak mops, nie jak moc

ScuMmy
tropicielkoni
XRyuu
harrison_parker_allen
Pilotka
Devotchka
lapsus
mrk
mrk
JoannaChmiel
SylwesterSadowski