Siedem lat w Tybecie (1997)

Seven Years in Tibet
Reżyseria: Jean-Jacques Annaud

Prawdziwa historia austriackiego sportowca i alpinisty Heinricha Harrera, który ucieka z jenieckiego obozu w Indiach do Tybetu. Po wielu przejściach trafia do stolicy Dachu Świata - Lhasy. Wzbudza tam wielkie zainteresowanie, jak sie okazuje, nie tylko zwykłych mieszkańców, ale także i samego Dalai Lamy, młodego buddyjskiego mnicha, będącego przywódcą duchowym Tybetu. Nawiązuje się między nimi wielka przyjaźń, która odmienia życie Harrera.

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Annaud specjalizuje się w kręceniu filmów, które są pod niemal każdym względem dobre, ale które posiadają zarazem jedną zasadniczą wadę: są też nudne lub przynajmniej nudnawe. "Siedem lat w Tybecie" stanowią doskonałą ilustrację mojej tezy. Pitt wędruje po tytułowej krainie, ucieka z obozu jenieckiego, zostaje nauczycielem Dalai Lamy i poprzez kontakt z lokalną kulturą oczyszcza swą duszę z nazistowskiej ideologii. W teorii fascynujące, w praktyce na każdy rok przypada 19 minut ekranowej nudy.

Poruszająca historia o młodym mężczyźnie, który zmienia się poznając Tybet i jego mieszkańców, m.in. Dalai Lamę

Epicka opowieść o Tybecie, polityce, władzy, pięknej przyjaźni między dojrzewającym chłopcem i niedojrzałym dorosłym; szukanie i znajdowanie sensu życia, w tle monumentalna przyroda. Uwielbiam ten film, scenę przenoszenia dżdżownic cytuję. Trzeba obejrzeć !

Chyba jedyny film biograficzny, który mogę bez znudzenia oglądać przy każdej jego emisji w TV. Piękna historia spotkania kultur i charakterów, zmiany życia na lepsze. Podobały mi się też wątki podróżniczo-przygodowe. Jakoś nie umiem obniżyć temu filmowi oceny, mimo przeczytania co nieco o odstępstwach filmowców od faktów.

pkudron
tropicielkoni
z0rin
JustynaMajewska
Efunia
duzulek
MRZVA
avrewska
AdamCzajkowski
bartje