Sophie Scholl (2005)

Sophie Scholl - Die letzten Tage
Reżyseria: Marc Rothemund
Scenariusz:

Sophie Scholl była niemiecką studentką, która razem ze swoim bratem Hansem i kilkoma innymi studentami założyła grupę konspiracyjną o nazwie "Biała Róża". Organizacja ta sprzeciwiała się reżimowi hitlerowskiemu. Historia opowiedziana w filmie koncentruje się na wydarzeniach, które rozegrały się pomiędzy 17 a 22 lutego 1943 roku. Wtedy to Sophie i jej brat Hans zostali aresztowani przez Gestapo, a po brutalnym przesłuchaniu i pokazowym procesie wykonano na nich wyrok śmierci.

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Poprawna czytanka historyczna - niby niemiecka, a w stylu amerykańskim. Tylko dla naiwnych i nie obeznanych z historią...

Fakt film poprawny ale nie mówiłabym że dla nieobeznanych... Kończę studia historyczne, film oglądaliśmy nawet na zajęciach i to z inicjatywy prowadzącego. Scenariusz powstał na podstawie zachowanych dokumentów gestapo(chyba trudno to lepsze źródło). Osobiście mogę zarzucić tylko takie sceny rozterek wewnętrznych przesłuchującego(chociaż nie możemy wyklucz że ich nie było...)

Film obejrzałam z dużym zaciekwieniem,chociażby z powodu że ta część historii niemieckiej nie jest nauczana w szołach.Film w głównej mierze to przesłuchania Sophii przez oficera gestapo Mohra,który jak by się mogło wydawać prawie daje się przekonać do jej poglądów.Czy tak było tego nie wiadomo.Wiadomo natomiast,że film podparty jest oryginalną dokumentacją z przesłuchań Sophii.Jest to film o konsekwencjach własnych przekonań i wyborów,o tym że konsekwencją może być nawet śmierć.

dvdmaniak
bartje
AgaL
MureQ
Jeanpaul5
duri
dcd
dcd
lekutko
psubrat
param