Zawód: Szpieg (2001)

Spy Game
Reżyseria: Tony Scott
Scenariusz:

Jest rok - weterana CIA, oficera Nathana Muira dzielą dni od przejścia na zasłużoną emeryturę. I właśnie w tym momencie otrzymuje wiadomość, że jego były podopieczny Tom Bishop zwany "Boy Scout" znalazł się w poważnych tarapatach. Zatrzymany w zagranicznym więzieniu pod zarzutem szpiegostwa, zachowujący się w sposób niesubordynowany Bishop, w ciągu zaledwie 24 godzin ma pożegnać się z tym światem. Obawiając się międzynarodowego rozgłosu i związanego z nim skandalu, decydenci CIA sądzą, że próba odbicia ich pracownika może być tym razem zbyt ryzykowna.

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Dobre, wciągające kino szpiegowskie. Nic innowacyjnego, ale naprawdę z fajnym klimatem.

Jeden z najlepszych w ostatnich latach filmów szpiegowskich. Świetne zdjęcia, aktorzy, muzyka i montaż, wciągająca akcja.

Czekałam na porządny film akcji...i się doczekałam. Trzyma w napięciu do końca.

Nieprawdopodobna bajka (choć co ja k wiem o szpiegowaniu). Motywy bohaterów niejasne, choć bezsensowne. Historia rodem z podręcznika szpiega w odcinkach z "Faktu" (już najfajniej brzmi organizacja obrony praw człowieka podkładająca bomby). I jak zwykle jedyny sprawiedliwy przeciw całemu światu.

Ciekawy i nie najgorzej zagrany. Niestety niektóre sceny bywają przegadane i to trochę psuje z trudem zbudowane napięcie. Dla osób lubiących gatunek.

To trochę filmowe przekazanie pałeczki ? Redford w roli anioła stróża Pitta, film szpiegowski, bardzo w konwencji, sprawnie zrealizowany, dobry scenariusz. Gdyby był odrobinę szybszy, nie odczuwałoby się tak przewagi części opowiadanej do akcji, byłby jeszcze lepszy. Ale i tak bardzo wart uwagi, dobre rzemiosło.

Świetny powrót Redforda, nie sądziłem, że potrafi tak ujmująco zagrać postać, każąc zapomnieć jak znanym jest aktorem. Bardzo dobrze zrealizowana całość, dzięki czemu z kolei nie czuć kliszowatości filmu. Przyjemnie obejrzeć po prostu. Sprytny ("skubaniec - uda mu się, czy się nie uda?"), ale nie cyniczny obraz.

Masa super szpiegowskich sztuczek tego typu filmy kręcą mnie od zawsze. (;

Lubię od czasu do czasu pooglądać filmy o tym jak stara szkoła jest wyprowadzana w pole przez jeszcze starszego, samotnego wilka. Dla mnie ten film do "filmów szpiegowskich" ma się tak jak seria "Milenium" Larssona do swojego gatunku, po jego obejrzeniu ciężko znaleźć coś równie dobrego.

Robert Redford super. Fabuła też wciągająca, nie oczywista i nie nudna. Polecam.

SuperMarker
bartje
JUMAN
AniaVerzhbytska
doktorpueblo
liongotie
MureQ
HollyGolightly79
jakilcz
PrzemyslawLes