your movie guide

Twój progres

0%

Oceniłeś 0/15 filmów. Oceń 15 więcej & sprawdź co obejrzeć dziś wieczorem!

Stalker (1979)

Reżyseria: Andriej Tarkowski

Niezwykle pesymistyczna opowieść o zniszczeniu, której akcja rozgrywa się w niedalekiej przyszłości. Po kosmicznej katastrofie na Ziemi pozostaje zakazana strefa, w której po uderzeniu meteorytu działają tajemnicze siły. W podróż do tego niezwykłego miejsca wyrusza naukowiec i pisarz , którym towarzyszy przewodnik - tytułowy Stalker. Ich wyprawa staje się podróżą we własną podświadomość.
(film.gildia.pl)

Obsada:

Krzysztof Osica Krzysztof Osica napisał o Stalker

Przygotowuj się do bardzo długiego i nudnego filmu, po seansie miej wrażenie, że minęło najwyżej pół godziny. Wszystko w tym filmie jest perfekcyjne, nie ma ani jednego zbędnego ujęcia, niepotrzebnej sceny czy dłużyzny. Genialna metafora i himalajski poziom obrazu. Wady, brak.

10 gwiazdki

gandalf gandalf napisał(a) o Stalker

Jeżeli jednym z tematów poruszanych w tym filmie jest brak wiary we współczesnym świecie, to niestety mnie też ten problem chyba dotyczy, ponieważ nie potrafię w ten film uwierzyć. Przez niemal trzy godziny próbuje mi się bowiem wmówić ciągłym i nieustającym gadaniem, jaka ta Zona nie jest straszna, jaka niesamowita, jakie tutaj niebezpieczeństwa nie czekają, zginąć na każdym kroku można.. a tymczasem tak naprawdę bohaterowie łażą sobie po zwyczajnie wyglądających łąkach i kanałach i nic, absolutnie [...] Przeczytaj całość

2 gwiazdki

helen helen napisała o Stalker

Coś niesamowitego. Jeszcze chyba nigdy nie oglądałam filmu, w którym właściwie tak niewiele się dzieje, a który aż tak bardzo trzyma w napięciu.

10 gwiazdki

darcnet darcnet napisał(a) o Stalker

No, ten, eee... no, ten... Pamiętam, że jak oglądałem go pierwszy raz, to kiedy zorientowałem się, że zostało pół godziny do końca, odczułem niemal fizyczny ból. To jeden z tych filmów, które ogląda się raz i później nie może ruszyć z miejsca. Więc sięga się po niego drugi raz i znów paraliż dopada po seansie. Film wyśmienity pod każdym względem. Nie wiem, czy nie mój all time favourite. A że długi i powolny? Cóż, po prostu jak "Truposz" - nie dla każdego. :)

10 gwiazdki

mag_kot mag_kot napisała o Stalker

Łał. Fantastyczne zdjęcia, dla których byłabym w stanie wysiedzieć w kinie kolejną godzinę. Piękne dźwięki. Do tego całkiem bystre filozofowanie, choć nie pozbawione abstrakcyjności, a że oniryczność fabuły tępiła nieco intelekt, to Stalkera zostawiam do powtórnego przeżucia.

8 gwiazdki

szymalan szymalan napisał(a) o Stalker

Szkoda czasu na profanowanie tego arcydzieła krótką notką. "Stalker" jest jak siwy, stary mędrzec. Opowiada spokojnie, podsuwa myśli, sugeruje, nie wbija mądrości młotkiem do głowy. Na temat reżyserii też się lepiej nie rozpisywać: klatka po klatce, nie ma tu ani jednego niepotrzebnego , czy złego ruchu. Przez 2,5 godziny. Niebywała rzecz.

10 gwiazdki

magb magb napisał(a) o Stalker

A real enigma of a film. It never tries to explain its many mysteries; it leaves it to the viewer to sort out what it's all supposed to mean. It's extremely slow -- sometimes tediously so -- but it never feels like a waste of time. It makes some very unusual and interesting points about faith -- not just religious faith, but faith in oneself, faith in the world, faith in the future, faith in anything.

9 gwiazdki

FitFortDanga FitFortDanga napisał(a) o Stalker

Amazingly dense, a rich and thoughtful work of philosophy and religion. It will take repeated viewings for me to mine all of the meaning out of it, I'm certain that I've only scratched the surface. Also, the photography and use of locations is truly stunning.

9 gwiazdki

Stain Stain napisał(a) o Stalker

In all likelihood, the most boring science fiction film ever made

1 gwiazdki

doktor pueblo doktor pueblo napisał o Stalker

To nie jest idealny film. Jest za długi i zbyt przegadany. Nie przekonuje mnie też tak naprawdę jego ostateczne przesłanie (pewnie nie mam duszy)... choć wiele rozważań w zonie jest znakomitych. To ostatnie to pewnie zasługa Strugackich, ale na szczęście (dla oceny filmu) książki nie czytałem. No a warstwa wizualna oczywiście olśniewająca!

8 gwiazdki

erea erea napisał(a) o Stalker

Film, który można wciąż i od nowa odczytywać na nowo.

10 gwiazdki

rrees rrees napisał(a) o Stalker

Amazing photography, intense performances and a constant air of menace and despair. Stalker is complex, beautiful and near-perfect.

10 gwiazdki

Oferma Oferma napisał o Stalker

Pod względem wizualno-dźwiękowym film jest wyśmienity. Gęsta, lepka , hipnotycznie niepokojąca atmosfera. Niestety, w drugiej części film zamienia się w filozoficzny traktat serwowany początkowo w dialogach, a dalej właściwie monologach recytowanych przez bohaterów. Nie dość że niewiele zrozumiałem to to co zrozumiałem wydało mi się błahe i nieciekawe. Wielkie rozczarowanie, tym bardziej, że w Strugackich swego czasu się zaczytywałem.

7 gwiazdki

Esme Esme napisała o Stalker

Miłośnicy SF lub konkretnie samych Strugackich mogą być zawiedzeni - książkę potraktowano raczej jako inspirację niż gotową fabułę. Mogą, nie muszą. Ja nie jestem i umieszczam "Stalkera" na krótkiej, mocno subiektywnej liście filmów, które uważam za idealne. I jak zwykle w takich wypadkach nie wiem co jeszcze napisać.

10 gwiazdki

romeoad romeoad napisał o Stalker

Film opowiada historię stalkera - przewodnika po zonie, która w/g wierzeń że tak to ujmę ludowych zawiera miejsce w którym spełniają się marzenia. Tytułowy stalker prowadzi przez zonę pisarza i profesora. Jednakże ich podróż nie jest tylko przemieszczaniem się w czasoprzestrzeni, jest równocześnie podróżą wgłąb ich samych, ich uświadomionych i nieuświadomionych pragnień i potrzeb. Film jest dość typowy dla produkcji radzieckiej z tamtych lat - występują tu długie ujęcia i powolna akcja.

9 gwiazdki

KAH KAH napisał(a) o Stalker

Mediative, hypnotic, thought provoking. Deals with human nature and faith, and presents three different views of the world through its main characters. Always subtle, and accompanied by beautiful imagery and a haunting music theme. A perfect film, and yes, it is slow, it needs to be.

10 gwiazdki

verdiana verdiana napisała o Stalker

Podobało się. Piękne, długie, powolne najazdy kamerą. Zona w kolorze, poza zoną sepia. Film zupełnie bez muzyki, dopiero pod koniec pojawia się Bolera Ravela i Oda do radości. To rozwiązanie podobało mi się bardzo.

8 gwiazdki

umbrin umbrin napisał(a) o Stalker

Interesująca na swój sposób pozycja. Film powolny, filozoficzny i trudny w odbiorze. Piękne zdjęcia i scenografia.

8 gwiazdki

pozor pozor napisał(a) o Stalker

Kiedyś określono go najnudniejszym filmem w historii kina. Wszyscy jednak wiemy, że ten tytuł należy się Władcy Pierścieni :P. Doskonała (chociaż niezbyt wierna) adaptacja prozy Strugackich.

8 gwiazdki