Spadająca gwiazda (2014)

Stella cadente
Reżyseria: Luis Miñarro

Spadająca gwiazda to zaproszenie do wizyty w nękanej kryzysem XIX-wiecznej Hiszpanii. Ówczesne realia oddane są nie tylko za pomocą pieczołowicie przygotowanych kostiumów i scenografii, ale też dzięki dekadenckim nastrojom bohaterów, którzy uczestniczą w walce politycznej między stronnictwami republikanów i monarchistów. Przedstawiona historia skupia się na dwóch latach rządów Amadeusza I Sabaudzkiego, intrygującego hiszpańskiego króla, który miał włoskie korzenie i stronił od mięsa i alkoholu. (www.nowehoryzonty.pl)

Obsada:

Pełna obsada

Reżyser chciał pokazać widzom, jak wygląda czysta nuda i udało mu się to świetnie. Na dokładkę dużo kolorowych szlafroczków i bibelotów. Polecam na drzemkę!

Jedyna ciekawa rzecz w "Spadającej gwieździe" to homoseksualne napięcie panujące na dworze Amadeusza Sabaudzkiego, było nie było ośrodku władzy. Jednak żeby zobaczyć jak taki film powinien wyglądać polecam "Ludwiga" Viscontiego. Najgorszy wcale nie jest brak jakiejkolwiek opowieści, gdyby mi takie coś bardzo przeszkadzało nie przyjeżdżałbym na NH ;), a całkowite olanie takich drobnostek jak scenografia i rekwizyty. Czułem się niczym na przymusowym zwiedzaniu jakiegoś prowincjonalnego muzeum w pałacyku, który nigdy nie był w dobrym guście. Ocena w górę za scenę z melonem i Un bel di vedremo :)

psubrat
inheracil
doktorpueblo