Inaczej niż w raju (1984)

Stranger Than Paradise
Reżyseria: Jim Jarmusch
Scenariusz:

Film składa się z trzech części. Ewa, 16-latka z Węgier, przybywa do Nowego Yorku. Ma się zatrzymać na jedną noc u swego kuzyna, następnie pojechać do ciotki do Cleveland. Choroba ciotki przedłuża jej pobyt u Williego. Williemu czas upływa na wyścigach koni, oglądaniu telewizji i spotkaniach z Eddiem. Rok później wspólnie oszukując w pokera, wygrywają większą sumę pieniędzy. Porywają od ciotki Evę. Zabierają ją na Florydę, do „raju”, w którym nikt z nich jeszcze nie był.

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Tylko jarmushowski klimat dobry, reszta mało ważna.

Po "Permanent Vacation", ewidentnym eksperymencie (momentami bardzo zaskakującym, ale jednak nieskładnym i przez to dla mnie trudnym) Jarmusch sklecił spójną, choć przeciętną historię. Sytuację poprawiają bardzo dobre dialogi i ciekawa scenografia.
7/10 zamiast 6/10 za genialny motyw muzyczny.

Widziałam 2 razy i się nie przekonałam. Bywa zabawny, ale te długie jarmushowskie ujęcia...

Mocne 7. Niesamowicie śmieszny i wciągający... eee... film? Nie, Jarmusch, oczywiście. Ciekawa historia, dużo długaśnych ujęć, miejscami nuda na sto dwa = bardzo porządne dziełko Jima.
Historia wydaje się być banalna, z drugiej strony będąc interesującą i nie pozwalającą ani na chwilę się oderwać opowieścią.
Zdjęcia hipnotyzują, przyciągają, nie pozwalając zapomnieć.
Muzyka... cóż, jaka może być muzyka u Jarmuscha?
Do szczytowego okresu trochę brakuje, ale to mocna pozycja. :)

widziałem jak na razie trzy filmy Jarmuscha. Trzy były genialne. W żadnym nie odczułem nawet najmniejszej nudy - wręcz przeciwnie - każda scena jest niesamowicie wciągająca i pozwala na fascynujące oczekiwanie na to, co się dalej wydarzy. Film o wielu sprawach. Mamy tu obalenie mitu o "amerykańskim śnie", poruszenie kwestii imigrantów, pokaz tego, jak drugi człowiek może do siebie przyciągać. A także opowieść o tym, jak żyć z dnia na dzień, bez przejmowania się o "stateczne życie".

Zaliczony komplet Jarmuscha. Wolność u tegoż... Piękne.

verdiana
LukaszMazur
filmsterka
milali
bartje
NarisAtaris
dag
dag
AniaVerzhbytska
jakilcz
tropicielkoni