Struktura kryształu (1969)

Struktura krysztalu
Reżyseria: Krzysztof Zanussi
Scenariusz:

Młody fizyk Jan pracuje jako meteorolog. Mieszka na wsi wraz z żoną, nauczycielką w miejscowej szkole. Tymczasem jego uniwersytecki kolega Marek robi błyskotliwą karierę naukową. Przyjeżdża on, by skłonić Jana do powrotu do pracy naukowej w stolicy. Starcie dwóch postaw, charakterów, wyobrażeń o sensie życia. Argumenty Marka nie przekonują Jana. (filmweb)

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Jeden z najsłynniejszych filmów Zanussiego zaskakuje wyjątkowo wyważoną proporcją między warstwą fabularną i intelektualną.
Zanussi nie epatuje nachalną symboliką, nie każe swoim postaciom deklamować monologów o sensie życia.Historię opowiada z dużą lekkością i swobodą, posługując się stylem, który przypomina mi trochę styl Erica Rohmera.
Świetny film.

Konfrontacja 2 postaw wobec pytania: co zrobić ze swoim życiem? "Robić karierę" czy mieć czas na rozmyślania nad nieskończonością? Bez moralizatorstwa, bez jednoznacznej odpowiedzi. Polecam.

Oglądało się przyjemnie, bo muzyka dobra, a zdjęcia śliczne, ale to tyle. Aktorzy grają z jakąś dziwaczną manierą, której nie znoszę. A postacie są czarno-białe.

verdiana
patryck
NarisAtaris
jakilcz
dcd
dcd
emerenc
ayya
arcticconnie
psubrat
asthmar