Basen (2003)

Swimming Pool
Reżyseria: François Ozon

Thriller erotyczny rozgrywający się w plenerach południowej Francji. Sarah (Rampling), angielska autorka kryminałów, ma na koncie serię bestsellerów, które przyniosły jej sławę i pieniądze, ale nie zaspokoiły twórczych ambicji. Jest sfrustrowana i zniechęcona. Rozmawia o tym ze swym wydawcą, Johnem (Charles Dance), a ten proponuje, by oderwała się od codzienności i wyjechała na czas pisania kolejnej książki do jego domu w Prowansji. Wraz ze zmianą miejsca akcji zmienia się też kolorystyka filmu - zgaszone, surowe barwy Londynu ustępują miejsca ciepłym, rozświetlonym kolorom Luberon, gdzie autorka odpoczywa i szybko rozpoczyna pracę nad nową powieścią. Jej spokój zostaje jednak zburzony niezapowiedzianym przyjazdem córki Johna, Julie (Sagnier). Zuchwałe zachowanie młodej dziewczyny i jej całkowity brak jakichkolwiek zahamowań bardzo irytują Sarah, co w końcu doprowadza do wzajemnej wrogości.
Im dłużej jednak pisarka obserwuje dziewczynę, tym bardziej jest jej ciekawa. A ciekawość podsyca wyobraźnię, wyzwala seksualne sny i marzenia…

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Jeden z lepszych filmow Ozona. Juz bez maniery pt obnazmy to obrzydliwe mieszczanstwo, przez co jego pierwsze filmy byly lekko Ibsenowskie. Kawal dobrego, niestandardowego kina. No i Charlotte Rampling, czyli klasa sama w sobie.

Zakończenie zaskakuje i nagle wszystkie puzzelki, które się kolejno w trakcie oglądania układało, rozsypują się, kiedy akurat zaczęły do siebie pasować. Ozon zabawił się z widzami. Tam, gdzie oczekujemy straszności, nie ma jej. Kiedy się pojawia, nie jesteśmy na nią gotowi.

Niezły scenariusz, świetne Rampling i Sagnier, a mimo to zmęczył mnie...

Trudno powiedzieć dlaczego, ale całość mnie nie przekonała. Charlotte Rampling zagrała doskonale i tyle mogę powiedzieć.

Bardzo wkręcający film z zaskakującym scenariuszem i genialną Rampling, ale też nie gorszą Sagnier. Erotyzmem wieje na kilometr.

Czy najlepszy Ozona? Nie wiem ale jeden z najlepszych.

Konfucjusz70
Efunia
MRZVA
NarisAtaris
carmenelectra
MonikaMazurkowna
Uciekinier
Mikser
MureQ
HollyGolightly79