Dług (2010)

The Debt
Reżyseria: John Madden

Film jest adaptacją izraelskiego filmu z 2007 roku pt. „Ha-Hov“. Historia rozpoczyna się w 1997 roku, kiedy do byłych agentów Mossadu, obecnie na emeryturze - Rachel (Mirren) i Stefana (Wilkinson) dociera szokująca informacja o ich byłym współpracowniku Davidzie (Hinds). Cała trójka od lat podziwiana była przez obywateli Izraela za sprawą misji przeprowadzonej w 1966 roku, kiedy trójka ta wytropiła nazistowskiego zbrodniarza Vogela (Christensen) w Berlinie Wschodnim. Przy ogromnym ryzyku i znacznych osobistych kosztach misja zakończyła się sukcesem. Tak przynajmniej się wydawało. Napięcie w filmie buduje się na przecięciu dwóch linii czasu, z zadziwiająca akcją i wychodzącymi na jaw nieoczekiwanymi faktami. (opis dystrybutora)

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Trochę rozczarowujący szczególnie w kwestii zakończenia, które jest po prostu absurdalne. Obsadę ma bardzo dobrą scenariusz ciekawy jednak coś do końca nie wyszło. Ogólnie jednak nie jest źle i do jednorazowego obejrzenia nadaje się jak najbardziej.

Obsada podnosi poprzeczke na poziom nieosiagalny dla smiertelnikow, wiec chyba gwarantowane lekki rozczarowanie.

Tak w skrócie to dobre kino, znakomita obsada, może brak pomysłu na zakończenie. Nie jest to typowe kino akcji, lecz kino szpiegowskie ze swoim własnym klimatem. W treści to agenci Mosadu próbujący złapać i przetransportować zbrodniarza wojennego. Obraz to remake izraelskiego filmu Ha-Hov (The Debt). W technikaliach reżyser z Oskarem na koncie (Shakespeare in Love (1998), Her Majesty, Mrs. Brown (1997)). Stara gwardia Helen Mirren z trzema nominacjami do Oskara i jedną statuetką na koncie. Z młodzieży nowa Julia Roberts - Jessica Chastain aktorka roku 2011 według Hollywood Film Festival za role w The Tree of Life (2011), Take Shelter (2011), The Debt (2010), Coriolanus (2011) i The Help (2011).

Przyzwoite szpiegowskie kino. Gra aktorska, muzyka, zdjęcia, scenografia (odwzorowanie realiów) - w porządku. Ma to klimat, zwłaszcza jeśli ktoś lubi fabułę osadzoną w latach 60. Jeden z lepszych szpiegowskich filmów, jakie widziałam.

Niezły, ale końcówka rozczarowuje, i to mocno. Zauważył ktoś że pod koniec Rachela w psychiatryku pisze wiadomość dla dziennikarza od prawej do lewej strony? On natomiast czyta od lewej do prawej... Taka pierdoła, może tak miało być, ale raczej śpieszyli się lub brakło budżetu ;)

Guma
Iceman
Fi5heR
Szklanka1979
MureQ
jakilcz
PrzemyslawLes
PedroPT
cbniki
k0g00t