Diabeł i Daniel Johnston (2005)

The Devil and Daniel Johnston
Reżyseria: Jeff Feuerzeig

Dokument poświęcony wszechstronnie uzdolnionemu artyście - rysownikowi, piosenkarzowi i autorowi tekstów cierpiącemu na depresję i manię wielkości.

Liczne wywiady z osobami bliskimi Johnsonowi przeplatające się z domowymi materiałami wideo, archiwalnymi zdjęciami i nagraniami dźwiękowymi tworzą niezwykłą opowieść o wrażliwym twórcy zmagającym się z własnymi demonami.

Daniel już jako nastolatek przejawiał liczne zdolności artystyczne. Kręcił filmy na taśmie 8 mm, rysował komiksy i grał na pianinie. Konserwatywni rodzice nie pochwalali jednak pasji syna uznając je za mało użyteczne społecznie. Zbuntowany Daniel ostatecznie porzuca college imając się wielu dorywczych zajęć, jak praca w cyrku, czy w restauracji McDonald's. Jednocześnie nieustannie tworzy, pisze teksty, nagrywa piosenki, występuje publicznie. Udaje mu się nawet zaistnieć na antenie MTV. Kiedy dokonania Daniela zaczęły spotykać się z szerszym zainteresowaniem, pojawiły się pierwsze symptomy choroby. Jonhston zaczyna tracić kontakt z rzeczywistością, wpada w ataki szału, traci przyjaciół i popada w konflikty z prawem. Jego życie i kariera to następujące po sobie wzloty i upadki, których rytm wyznaczają remisje i gwałtowne nawroty depresji.

Film otrzymał Nagrodę za reżyserię na Festiwalu Filmowym Sundance w 2005 roku.

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

jango
stoker
CDingess
Bandy
taylorcp
pagowe2
NanonZanzi
import_tester
Egan
pivic