Wielki Gatsby (2013)

The Great Gatsby
Reżyseria: Baz Luhrmann

Pełna przepychu ekranizacja powieści Francisa Scotta Fitzgeralda, opowiadające o fascynacji bohatera tytułowym Gatsbym - bogaczem i playboyem.

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastuny:

Jeśli Tom miał włosy koloru słomy, to ja nawet nie.

Póki to był film o facecie, który robi odjechane imprezki dla połowy Nju Jorku wszystko było pięknie. Przez pierwsze pół godziny następowały po sobie kolejne teledyskowe sceny, a Baz Luhrman potrafi je robić doskonale. Kolejne dwie godziny to nuda, pomiędzy aktorami nie ma chemii, a jedyne co zachwyca to deszcz w 3d.

Racja - teledysk, a nie film, nie ekranizacja wielkiej literatury. Wygląda na to, jakby ktoś nienawidził tej książki i chciał się tym 'filmem' na niej zemścić.

To ja poproszę "Nad Niemnem" i "Ludzi bezdomnych" w tej manierze, to dopiero by była zemsta :)

Lata 20., szampan, błyskotki, cekiny i.... muzyka współczesna z gatunku R'n'B - przerost formy nad treścią?Bynajmniej!! Świetny film!

Obejrzałem trzy razy i za każdym wpadam w konsternację. Pierwsza część „Gatsby'ego” – do chwili pojawienia się na scenie tytułowego bohatera – jest bezbłędna. Supercharyzmatyczny DiCaprio zalicza tu jedno z najlepszych „wejść” w historii kina. Potem tajemnica pryska; razem z Nickiem Carrawayem odkryliśmy „who is who”. Jednak stary druh Baz Luhrman wycyzelowanym pierwszym aktem przykuł naszą uwagę do nadzwyczajnego świata bogoli z Long Island lat 20. – oglądamy więc dalej, nieświadomi prądu, który nieubłaganie już nas spycha i każe dryfować ku nudzie. Zrozumienie, co właściwie było z tą ekranizacją nie tak, przychodzi dopiero po napisach końcowych. Otóż nie da się przemienić stustronicowej książki, choćby i była sobie najwybitniejszą amerykańską powieścią, w dwuipółgodzinny film. Świetna muzyka ze stemplem Jay-Z nie wystarczy. Frapująca rola DiCaprio także nie. W sensie fabularnym wolę zresztą naszą „Lalkę”, wcześniejszą o 35 lat, tak podobną, że można by zarzucić Fitzgeraldowi plagiat.

KKKas
Efunia
b4921840
Guma
Konfucjusz70
patrycja76
Rybakoko
Zaku
Blue2012
bartje