your movie guide

Twój progres

0%

Oceniłeś 0/15 filmów. Oceń 15 więcej & sprawdź co obejrzeć dziś wieczorem!

Konnica (1959)

Tytuł oryginalny: The Horse Soldiers

Reżyseria: John Ford

Epicki western hollywoodzkiego klasyka Johna Forda. Oparta na faktach opowieść o brawurowym rajdzie kawalerii Unii za linię Konfederatów podczas Wojny Secesyjnej.

Inspiracją scenariusza "Konnicy" była historia pułkownika Giersona, bohatera Wojny Secesyjnej, który w 1863 roku poprowadził szwadron kawalerii za linię frontu i przedarł się blisko 500 kilometrów w głąb terenów kontrolowanych przez zbuntowanych Konfederatów. Zadaniem pułkownika było zniszczenie linii kolejowych na tyłach wroga i odcięcie w ten sposób walczących w armii Południa od zaopatrzenia.

W filmie Forda wzorowany na Giersonie bohater nazywa się Marlowe i jest odtwarzany przez jednego z najpopularniejszych aktorów westernowych wszechczasów, Johna Wayne'a. Historyczne fakty wzbogacone zostały fabularną fikcją. Pułkownik Marlowe pozostaje w konflikcie z wojskowym lekarzem, majorem Kendallem (William Holden), który nie aprobuje metod apodyktycznego i nie przebierającego w środkach dowódcy. W filmie pojawia się także wątek romansowy. Lojalna wobec Konfederatów dama z Południa, Hannah Hunter (Constance Towers) dowiaduje się przypadkiem o tajnym planie kawalerzystów z Unii. Marlowe zmuszony jest dla bezpieczeństwa swoich ludzi porwać piękną kobietę. Z biegiem czasu oficer ulega nieodpartemu urokowi zakładniczki.

Obsada: