Najsamotniejsza z planet (2011)

The Loneliest Planet
Reżyseria: Julia Loktev
Scenariusz: ,

Alex i Nica to zagorzali backpackersi, wierzący w moc przygody, omijanie szlaków turystycznych i nudnych biur podróży. Kilka miesięcy przed zaplanowanym ślubem, w poszukiwaniu nowych doznań docierają do Gruzji i udają się na wyprawę w góry Kaukazu. Pierwsze dni mijają w atmosferze beztroski i wesołych rozmów z wynajętym przewodnikiem w cieniu zapierających dech krajobrazów. Okazuje się jednak, że bohaterowie nie są sami w dzikich górach, a chwilowy akt tchórzostwa Alexa sprawi, że relacja między zakochanymi już nigdy nie będzie taka sama. (FFŚ)

Obsada:

Zwiastun:

Wielkie Kino przez Wiel. i Kin.

Tytuł filmu nawiązuje do popularnej serii przewodników "Lonely Planet". Ale choć bohaterowie filmu są backpackersami i choć w tle ich podróży widzimy piękne gruzińskie krajobrazy, to jednak jest to film o odkrywaniu czegoś innego. Podróże kształcą, ale jest to gorzka lekcja...

To jeden z tych tytułów filmów, które dobrze brzmią (w moich uszach przynajmniej), jak się nie wie, do czego się odnoszą. Ech.

powoli wciagający, inteligentny obraz

genialny montaż, muzyka i zdjęcia

Jeśli odjąć niektóre obrazoburcze o odrażające sceny fizjologiczne, ten film miałby szanse być najlepszym filmem festiwalowym. Cudowne, absolutnie cudowne zdjęcia gruzińskich gór, wędrówka pary z przewodnikiem, pełne napięcia relacje tej trójki – to wszystko sprawia, że oczu nie można oderwać od ekranu. Druga połowa filmu szczególnie jest interesująca, bo napięcie między bohaterami wzrasta nieprawdopodobnie, aż się je czuje! Bohaterowie nagle dowiadują się o sobie czegoś, czego nie dowiedzieliby się z żadnej samotnej wędrówki. Takie filmy chcę oglądać na festiwalach, poza nimi zresztą też.

kiedy w krakowskich kinach?

Film o tym, że jak ruszasz na wyprawę po Kaukazie, to pod żadnym pozorem nie zabieraj ze sobą baby, już lepiej idź sam - potem będą problemy, marudzenie pretensje, bo ona jest najsamotniejszą z planet. Ładny Bernal i brzydka, ruda Niemra. Film byłby super.

patrycja76
MRZVA
emerenc
dag
dag
Easy
ScuMmy
tropicielkoni
atomheart
madziaa
elfarran