Człowiek, którego nie było (2001)

The Man Who Wasn't There
Reżyseria: Ethan Coen, Joel Coen
Scenariusz: ,

Rok 1949, Ed Crane (Billy Bob Thornton) jest niezbyt rozgarniętym, mało gadatliwym fryzjerem w małym miasteczku Santa Rosa gdzieś w północnej Kalifornii. Jego żona Doris (Frances McDormand), pracuje w sklepie wielobranżowym, na co dzień preferując towarzystwo swojego szefa, Dużego Dave'a (James Gandolfini). Ed nie jest zadowolony ze swojego dotychczasowego życia. Któregoś dnia do zakładu fryzjerskiego trafia Creighton Tolliver. Kiedy Ed go strzyże, Tolliver opowiada o swoim marzeniu. Chciałby założyć sieć pralni chemicznych, ale brakuje mu na to pieniędzy. Na początek trzeba jakieś dziesięć tysięcy dolarów... Ed decyduje się zdobyć te pieniądze. Postanawia napisać anonim skierowany do Dużego Dave'a: "Jeśli nie przyniesiesz dziesięć tysięcy dolarów, Ed Crane dowie się, że romansujesz z jego żoną". Dave jest zrozpaczony. Za tę kwotę chciałby otworzyć nowy sklep, ale decyduje się jednak zapłacić...

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Prześmiewcza opowieść o kryminalnej karierze fryzjera. W tym filmie bracia Coen łączą powagę z żartem co wychodzi im całkiem przyzwoicie, ale nie powalająco. Jest kilka świetnych scen, ale generalnie jest nudno. Największą zaletą 'Człowieka, którego nie było' jest strona wizualna, to stylistyczne cacko wzorowane na filmach noir, piękna gra cieni i niesamowity klimat. Ale to trochę za mało.

Najlepszy film Coenów.

Najlepszy z dotychczas obejrzanych przeze mnie Coenow. Bohater próbuje dokonac wolty, nie zostać życiowym frajerem i wyjść z tego bez uszczerbku. Wazki dylemat, ale pokazany z sympatia dla bohatera i dużą doza ironii.

MRZVA
Karodziejka
SZYM0N
bartje
reximo2
BeautifulJuliet
JuliaMaa
Suvev
GARN
aetachiarr