Charlie (2012)

The Perks of Being a Wallflower
Reżyseria: Stephen Chbosky
Scenariusz:

Nastoletni Charlie (Logan Lerman) jest uczniem pierwszej klasy liceum w Pittsburgu. Nieśmiały i wyobcowany outsider nie ma lekko w nowym środowisku. Nie pasuje do żadnej grupy, a jego niekonwencjonalne poglądy nie ułatwiają mu procesu dopasowywania się do innych. Pierwsze miłosne doświadczenia, samobójstwo przyjaciela, relacje w rodzinie, narkotyki – z tym wszystkim Charlie zmaga się samotnie, aż do chwili, kiedy jego inteligencję i wrażliwość zauważają Sam (Emma Watson) i Patrick (Ezra Miller).(Filmweb)

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Słaby scenariusz + niezal songbook dla niewymagających

Po zetknięciu się ze zwiastunem nie doceniłem tego filmu. Uznałem go za kolejną przeciętną opowiastkę o dojrzewaniu licealnych outsiderów, z Emmą Watson (która zgubiła angielski akcent) udającą, że jest dla niej celuloidowe życie poza Hogwartem. Nic bardziej mylnego, rzeczywiście jest to historia o wyrzutkach miejscowego młodocianego systemu kastowego znajdujących oparcie w sobie podobnych osobach, ale jak to fajnie jest opowiedziane, z jakim wyczuciem kreśleni są bohaterowie (i to nie tylko trio znane ze zwiastuna) i ich zainteresowania, jaka fajna muzyka dobiega z głośników i jak dobrze jest to zagrane (szczególnie dostarcza Ezra Miller, który udowadnia, że na roli młodocianego psychopaty jego możliwości się nie kończą). Poprowadzone z humorem, ale i niewyzbyte cięższych tematów, kino środka, które ogląda się przede wszystkim z przyjemnością i bezstresowo, ale i na materiały do małych refleksji znalazło się miejsce.

Taka lekka i pozytywna wersja 13 reasons why.

Bardziej złożony film niż mogłoby się wydawać po tej całej szkolnej i pełnej klisz otoczce. Ale chyba nigdy nie załapie tego typowo amerykańsiego kastowego systemu segregacji ludzi na różnych szczeblach edukacji ;) kompletnie mnie te grupy i kluby nie obchodzą a tylko przeszkadzają.

BlonD1E
Guma
Fi5heR
Ellie264
Anka2004
exellos
michuk
JUMAN
ludzik3d
argasek