Z-Boczona historia kina (2006)

The Pervert's Guide to Cinema
Reżyseria: Sophie Fiennes
Scenariusz:

Slavoj Žižek uważany jest za najciekawszego myśliciela naszych czasów. Znany filozof, psychoanalityk i myśliciel, autor ponad 50 książek o ogromnej rozpiętości tematycznej od opery po religię i wojnę w Iraku okazuje się wytrawnym znawcą kina. Czego może szukać w kinie wielki myśliciel? "Kino to najbardziej perwersyjna ze sztuk. Nie daje nam tego, czego pożądamy - mówi nam jak mamy pożądać". W podzielonym na trzy części filmie - wykładzie filozof prowadzi rozmyślania nad charakterem medium filmowego i ludzką naturą. Na warsztat bierze sceny i motywy z takich klasyków jak "Kacza zupa", "Dyktator", "Ptaki", "Psychoza" czy "Rozmowa" (łącznie ponad 40 tytułów), przewracając ich sens do góry nogami. Dowiemy się więc na przykład, o co naprawdę chodziło w filmach Hitchcocka i dlaczego ptaki zaatakowały ludzi. (opis dystrybutora)

Obsada:

Zwiastun:

Znakomity dokument! Zostałabym po nim fanką Żiżka, gdybym już nią nie była. Dla miłośników kina pozycja obowiązkowa. Mnóstwo tropów, mnóstwo refleksji, czasami zaskakujących, zawsze inteligentnych.

Ciekawy, choć nieco przydługi. Byłaby przynajmniej 7, ale nie lubię Freuda.

Galeria freudowskich motywów ilustrowana kinem. A może przechadzka po kinie inkrustowana psychoanalizą? W każdym razie wszędobylskość Lyncha w "Przewodniku" specjalnie mnie nie dziwi. Jak zwykle - tajemnicą sukcesu krytyka jest nie tyle jego wiedza, ile osobowość, żywy intelekt i miłość do kina. Žižek ma to wszystko, a do tego jeszcze poczucie humoru, więc nie warto się nawet zastanawiać, "czy" oglądać. Warto jedynie pomyśleć "jak". Tylko uwaga - wielkie spojlery!

dag
dag
MureQ
pajestka
aiczka
agiwle
maslo
dobrawrozka
antena
hubke
OjciecFernando