Kruk (2012)

The Raven
Reżyseria: James McTeigue

Fikcyjna opowieść o ostatnich dniach z życia Edgara Allana Poego, podczas których wraz ze zdolnym detektywem Fieldsem ścigał seryjnego mordercę wprowadzającego w życie krwawe wizje z jego opowiadań.

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Potencjał był - Poe oprócz swoich klimatycznych opowiadań niesamowitych pisał przecież także opowieści detektywistyczne i zetknięcie go z seryjnym mordercą mogło dać ciekawy efekt. Widać, że twórcy odrobili lekcje, film usiany jest szczegółami z biografii. Co zaszwankowało? To co zwykle, czyli brak inwencji i jechanie po linii najmniejszego oporu. Trochę Cusacka żal - stara się jak może, ale jego Poe, poza bezcennymi pokazami ciętego dowcipu, jest gościem, którego nie sposób zapamiętać na dłużej. Film po jednym piwie daje się obejrzeć, ale minus gwiazdka za zmarnowanie dobrego pomysłu.

Obiecuje wiele i na tym poprzestaje.

Niezłe kino rozrywkowe, w którym nastroje rodem z "Batmana" (muzyka) mieszają się z "Kolekcjonerem kości" i nawiązaniami do opowiadań Poego. To te ostatnie nadają opowieści smaczku, bo sam scenariusz jest dość standardową opowieścią o seryjnym mordercy pogrywającym z detektywem. Jedno, co mi nie odpowiadało, to zbyt dosłowna scena z wahadłem. W opowiadaniach Poego - może z wyjątkiem "Zabójstwa przy rue Morgue" :) - najbardziej pobudzało wyobraźnię to, jak bohaterowie musieli czekać na nieuniknione. Przecięcie faceta na pół w kilku wahnięciach po prostu nie buduje żadnego nastroju.

Litościwa jesteś. ;) Dla mnie strasznie zmarnowany potencjał.

Po prostu pamiętałam Twoją recenzję i odpowiednio zredukowałam oczekiwania :)
Na pewno można było ten film zrobić dużo lepiej - chociażby zmieniając jakkolwiek fabularny schemat i czerpiąc z opowiadań Poego nie tylko wątki ale i nastrój.

GARN
MureQ
HollyGolightly79
czokolokospoko
PedroPT
aiczka
Ambrotos
olejanko
madzia19729
xegi