Okruchy dnia (1993)

The Remains of the Day
Reżyseria: James Ivory

Steven (Hopkins) to angielski lokaj w każdym calu, który fanatycznie służy swojemu panu, lordowi Darlingtonowi (James Fox). Darlington, podobnie jak wielu innych przedstawicieli angielskiej arystokracji lat 30. XX wieku, sympatyzuje z nazistami, którzy chcą zdobyć wpływy w rządzie brytyjskim. Thompson wciela się w rolę panny Kenton - gospodyni Lorda - energicznej i niezależnej młodej kobiety, która z rosnącym przerażeniem obserwuje poczynania swego pana. Z upływem lat panna Kenton i Stevens zakochują się w sobie. Nie mają jednak odwagi wyznać miłości, a targające nimi uczucia dochodzą do głosu tylko podczas gwałtownych kłótni, których sobie nie szczędzą. (opis dystrybutora)

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Nieznośnie brytyjski, intrygujący film o wojnie, miłości, polityce i obowiązku.

Kosmiczna rola Hopkinsa.

Dziękuję Jamesowi Ivory za świetną ekranizację doskonałej książki Kazuo Ishiguro ( Booker). Perła gatunku, rewelacyjnie zagrany, poprowadzony, fotografowany i dopieszczony scenograficznie film. Bardzo polecam.

A. Hopkinks jak zwykle doskonały.

Mam wrażenie, że to najlepsza rola Hopkinsa jaką widziałem. Warto też zwrócić uwagę na występujące momentami, bardzo ładne zdjęcia.

ciężki film, jeżeli się go odniesie do rzeczywistości. aktorstwo mistrzowskie.

Angielska arystokracja, naziści, wojna i odwieczne zasady savoir vivre. A pomiędzy tym wszystkim - dwoje ludzi, których ciągnie ku sobie, ale którzy nie są w stanie sobie tego wyznać. Dobry, bardzo spokojny i powolny film, ze świetnym aktorstwem.

Świetny film, zwłaszcza Hopkins. I miło było zobaczyć jeszcze zdrowego Reeve'a. <3 Książkę Również polecam, nawet po obejrzeniu filmu. Ishiguro to klasa sama w sobie.

Uwielbiam ten film. Jest mistrzowsko zagrany i wyreżyserowany. Wypieszczony w każdym słowie i obrazie. Dramatyzm i napięcie są, ale dyskretne i kameralne.

patrycja76
JUMAN
moch
Szklanka1979
avrewska
NarisAtaris
magmik1319
AgaL
Michalwielkiznawca
deliberado