Sekret księgi z Kells (2009)

The Secret of Kells
Reżyseria: Tomm Moore, Nora Twomey

1200 lat temu 12-letni chłopiec imieniem Brendan poznał Brata Aidana, strażnika niezwykłej, choć niedokończonej, iluminowanej księgi. Aidan powierza Brendanowi ważne zadanie – ukończyć Księgę z Kells. Misja ta będzie pełna przygód i niebezpieczeństw, a Brendan stawi czoła swym najgłębszym lękom. Księga z Kells jest jednym z najpiękniejszych manuskryptów średniowiecznych, iluminowanych przez celtyckich mnichów. Film opowiada o jej powstaniu. Ukazuje przygody bohaterów w sposób pełen piękna, a jednocześnie zachowujący wierność kulturowym korzeniom, które odkrywają się przed widownią w sposób równie magiczny, jak księga Aidana. Animacja oparta na motywie koła stanowi antidotum dla monotonii dzisiejszych filmów rysunkowych. (filmweb)

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastuny:

Fantastyczna animacja nie tylko dla dzieci. Dużo zawijasów, jak np. w "Babci na jabłoni". :-) Dobrze oddano okrucieństwo i brutalność "ludzi z Północy" prostymi technicznie, a zarazem wyrafinowanymi (wizualnie) środkami. Smutny i piękny film.

"Steeped in both magic and mythology, The Secret Of Kells offers a refreshing alternative to Hollywood fare." - Allan Hunter, Daily Express

Do kreski trzeba się przyzwyczaić, ale jak już oko przywyknie... ludzie, toż to było genialne. Wszystko - historia, muzyka, postacie. Długo polowałam na ten film, ale zdecydowanie było warto. Po raz pierwszy od ponad roku stawiam 10.

Długo czekałaś na ten film :)

No niestety nie jest jakoś super łatwy do zdobycia

AniaVerzhbytska
GARN
MureQ
grandar
kocio
jakilcz
michuk
agryppa
kuba_ka
dcd
dcd