your movie guide

Twój progres

0%

Oceniłeś 0/15 filmów. Oceń 15 więcej & sprawdź co obejrzeć dziś wieczorem!

Lśnienie (1980)

Tytuł oryginalny: The Shining

Reżyseria: Stanley Kubrick

Jack przyjmuje posadę zimowego stróża w odciętym od świata eleganckim hotelu Overlook, dokąd przenosi się z żoną i synem. Jack nigdy tam nie był - a może jest inaczej? Odpowiedź na to pytanie przynosi mrożący krew w żyłach finał, w którym poznajemy niesamowitą tajemnicę hotelu.

Obsada:

Jakub21 Jakub21 napisał(a) o Lśnienie

Zabawny

7 gwiazdki

Dalbymdyche Dalbymdyche napisał(a) o Lśnienie

Kubrick mistrz dreszczowców.

10 gwiazdki

WIELKI ZNAWCA WIELKI ZNAWCA napisał o Lśnienie

King to zwykły śmieć przy Kubricku. Fani Kinga to idioci.

9 gwiazdki

WIELKI ZNAWCA WIELKI ZNAWCA napisał o Lśnienie

Kubrick Pan, King cham. Gardzę Kingiem. Jak ten podrzędny pisarzyna drugiej kategorii śmiał obrazić jednego z najwybitniejszych reżyserów wszech czasów. Jak ta miernota śmiała krytykować takiego Mistrza.

9 gwiazdki

Sylwester Szymianiuk Sylwester Szymianiuk napisał o Lśnienie

Niestety - albo może na szczęście - książka Kinga okazała się jak zwykle lepsza, w filmie pominięto dla mnie zbyt wiele ważnych wątków i wydarzeń. No ale tak to jest, jak się bierze za produkcję powieści mistrza literatury...

tadek989 tadek989 napisał o Lśnienie

Jakoś mi nie przypadł do gustu. Obejrzeć obejrzałem, ale taki o. Nie zachwyca.

marcinWil marcinWil napisał o Lśnienie

Nie przypadł mi za bardzo do gustu, jak dla mnie fabuła nie najlepsza.

beatapatapczyk beatapatapczyk napisał(a) o Lśnienie

ogladalam raz nawet niezly

6 gwiazdki

Maciej Markisz Maciej Markisz napisał o Lśnienie

Lśnienie to mroczne studium umysłu człowieka uwikłanego w walkę ze swoim demonem, swoją przeszłością i z tym, "co może się wydarzyć w złej wersji świata w/g głównego bohatera". Oderwane, wyizolowane i "zabezpieczone" górami, przestrzenią, dalej śniegiem środowisko możemy porównać do świata alternatywnego albo wirtualnego. Ciemne pytania o istnienie zła, wolnej woli i podążania właściwymi drogami/wyborami w życiu. Kubrick to mistrz budowania nastroju. Klimatyczny mag i wizjoner. Świetne kadry, Jack [...] Przeczytaj całość

AnnaBK AnnaBK napisał(a) o Lśnienie

Mistrzostwo w każdym calu :)

9 gwiazdki

umbrin umbrin napisał(a) o Lśnienie

To jeden z trzech moim zdaniem filmów, które zgniecione w latach premiery przez krytykę, w dużo dalszej przyszłości przeszły dziwną metamorfozę i stały się największymi arcydziełami gatunku. Dzisiaj chyba nikt nie zaprzeczy, że jeśli mowa o horrorze to Lśnienie jest ideałem. Jeśli chodzi o pozostałe tytuły to jest to według mnie Łowca androidów jako fantastyka naukowa i Dawno temu w Ameryce, czyli kino gangsterskie.

9 gwiazdki

Ida Ida napisała o Lśnienie

Nie oglądam horrorów, bo nie lubię tego gatunku- ale ten obejrzałam i jest wybitny. Trzymał w napięciu, które powodowała głównie muzyka, bo scen strasznych nie było, a jak były to mało, muzyka powodowała, że każdy obraz stawał się straszny i podejrzany, jakby w każdej chwili miało nastąpić coś mrożącego krew w żyłach. Na tym arcydziele niewątpliwie można dostrzeć kubrikowskie elementy filmowe i jego sztukmistrzostwo.

10 gwiazdki

Oferma Oferma napisał o Lśnienie

Majstersztyk pod wględem koncepcji i realizacji. Oglądałem z opadem szczęki. Te hotelowe dywany i pędzący po nich Danny na swoim małym rowerku...

8 gwiazdki

ZombieCamel ZombieCamel napisał(a) o Lśnienie

Nie lubię tego filmu. Wybrałem go do porównania z książką, na maturze ustnej z polskiego i przerabiałem obraz tak często, że szaleństwo Jacka powoli zaczynało mi się udzielać.

7 gwiazdki

35mmshrine 35mmshrine napisała o The Shining

From the gorgeous opening sequence, to the final climactic chase, this film transfixes and grips you. The music fits perfectly, and the acting in superb (reportedly due to the fact that Kubrick basically terrorized his cast to get the performances he wanted).

9 gwiazdki

Aquilla Aquilla napisała o Lśnienie

Oglądałam w jedyny możliwy dla mnie sposób oglądania horrorów-siedząc przed kompem i zerkając na TV. W związku z tym pewnie sporo niuansów mi umknęło, ale i tak miałam straszliwe ciary na grzbiecie. Kompozytora miałam ochotę zamordować-muzyka była totalnie przerażająca i to ona robiła cały klimat. A te dwie małe były chyba inspirowane Ringiem. Na dodatek miny Nicholsona... Ten film dołącza do listy filmów które obejrzałam, dobrze oceniłam i solennie obiecałam sobie więcej na oczy nie widzieć.

8 gwiazdki

caesia caesia napisała o Lśnienie

Film przerażający i trzymający w napięciu do ostatniej sekundy. Psychodela. Najlepszy dowód na to, że dobry horror nie musi opierać się na pokazywaniu makabrycznych scen tortur. Wielki plus za aktorstwo!

10 gwiazdki

PaweMarzec PaweMarzec napisał(a) o Lśnienie

Dałbym więcej ale nie lubię horroru jako gatunku.

6 gwiazdki

miqa miqa napisała o Lśnienie

Film jest przerażający. Jack Nicholson, to najlepszy aktor, którego widziałabym w roli Jacka Torrance'a. Mimo, że film obejrzałam jako pierwszy, książka również wywarła na mnie duże wrażenie. Polecam :)

10 gwiazdki

umbrin umbrin napisał(a) o Lśnienie

Horror oczywiście genialny z super klimatem, ale ta słynna początkowa wpadka realizacyjna z helikopterem dziwi mnie u takiego perfekcjonisty.

9 gwiazdki

pokaż więcej