Nietykalni (1987)

The Untouchables
Reżyseria: Brian De Palma
Scenariusz: ,

Wracamy do Chicago roku 1930. Miejską dżunglą rządzą Wielcy Gangsterzy, policja jest skorumpowana, a prawo bezsilne. Elliot Ness montuje grupę Nietykalnych, której zadaniem jest wsadzenie Capone do więzienia.

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Doskonały film o walce z mafią, w gwiazdorskiej obsadzie. Zwłaszcza Connery pokazuje tu, na co go stać, a scena finałowa z jego udziałem to po prostu majstersztyk. Dla mnie obraz lepszy od Ojca chrzestnego (chociaż za taką opinię pewnie dostanę baty ;) )

Batów nikomu wymierzać nie będę, ale po prostu wyrażę swój sprzeciw -- absolutnie się nie zgadzam! ;)

Bardzo dobrze nakręcony film

Ależ macie do tej opinii pełne prawo (tak samo jak ja do swojej) :P
To był pierwszy gangsterski film, jaki oglądałam, dlatego pewnie zrobił na mnie takie wrażenie. Poza tym przez długie lata Connery był moim ulubieńcem (ostatnio zleciał na trzecie miejsce na rzecz Hannibala i Tony'ego Montany ;) )

Oczywiście, że masz prawo! Wierzę, że może nawet tak na prawdę myślisz ;) Żeby jednak nikt nie nabrał mylnego wrażenia, jeśli nie daj boże jeszcze nie widział "Ojca Chrzestnego", musieliśmy oponować :)

Swoją drogą obsada jest świetna - Connery, Costner, Andy Garcia kontra De Niro -- no cud-miód. Brakło tylko Ala Pacino ;) Ale pewnie De Palma nie chciał już mieszać -- w końcu cztery lata wcześniej umieścił Pacino w znacznie lepszym obrazie -- "Scarface". A przecież Ala Capone też nazywano Scarface...

Mocno przerysowany, bardziej przypomina bajkę o gangsterach, niż poważny film o mafii, niemniej przyjemnie popatrzeć na taką plejadę, nawet w komiksowej opowiastce. Ojciec Chrzestny to to nie jest.

Ekhm obraz mafii w Ojcu Chrzestnym nie miał nic wspólnego z prawdziwą mafią. Dopiero pod wpływem tego filmu/książki zaczeły funkcjonować mafijne rodziny ;)

Hmm... cytując angielską Wikipedię:

Similarity with reality
Large parts of the novel are based upon reality, notably the history of the so-called 'Five Families', the Mafia-organization in New York and the surrounding area. The novel also includes many allusions to real-life mobsters and their associates; Johnny Fontane is based on Frank Sinatra,[4] Moe Greene on Bugsy Siegel,[5][6] etc.

Coś chyba jednak wspólnego z rzeczywistością to miało, choć oczywiście szczegóły wewnątrzrodzinne na pewno zostały zmyślone.

Nieściśle się wyraziłem. Nawet nie zależy mi na autentyczności, kiedy pisałem "poważny film o mafii", chodziło mi o film zrobiony na poważnie, w tym wypadku o mafii, czy tam o gangsterach. W "Nietykalnych" zdarzają się irytujące sceny, rodem z komiksów: bohater trzeci raz unika śmierci, bo akurat komuś skończyła się amunicja, albo zacięła broń, tudzież zafrasowany Costner, po wizycie dziękczynnej histeryzującej matki, trzyma się za twarz w poczuciu przytłaczającej odpowiedzialności, no dajcie spokój -- scena z Mody na Sukces. Jeszcze kilka takich smaczków i całość ogląda się jak film dla młodzieży, a nie jak "Ojca Chrzestnego" -- poważny film gangsterski. Taki miał być sens wypowiedzi.

Piękne zdjęcia i bardzo nastrojowa muzyka Morricone. Wysoka dbałość o detale scenograficzne. Connery i De Niro w wielkiej formie. Kilka drobnych niedorzeczności scenariuszowych rekompensuje błyskotliwa reżyseria.

Kiszka z gwiazdorską obsadą.

moim zdaniem film raczej nieudany aktorstwo marne poza de niro connery tez niezly ale film wykonany byl w formie starego filmu z lat 30 ale co najgorsze tak samo zrealizowany i zagrany slaby film ktory mogl byc wielki ale to ma de palma do siebie ze robi gnioty albo ociera sie o arcydzielo w tym przypadku muszę stwierdzic że bliżej mu do tego pierwszego

Brian de Palma pokazuje, jak bardzo można spieprzyć film.

Jak dla mnie to jest jeden z najlepszych filmów gangsterskich lat 80tych. Podobał mi się nawet bardziej od innego film De Palmy z tamtego okresu ,,Człowiek z blizną,, Zasłużenie wszedł do klasyki gatunku może nie w pierwszej lidze ale jednak. Na długo zapadł mi w pamięć a to chyba najlepsza rekomendacja dla filmu.

balzac4
Guma
pkudron
EmilBaniak
b4921840
patryck
Gbafflegab
Iceman
RobinHa
janseraphim