Aż poleje się krew (2007)

There Will Be Blood
Reżyseria: Paul Thomas Anderson
Scenariusz:

Kolejny i długo oczekiwany film Paula Thomasa Andersona (Boogie Nights, Magnolia). Historia o rodzinie, chciwości, religii i ropie naftowej, której akcja ma miejsce w Teksasie i opowiada o początkach przemysłu naftowego. (Opis dystrybutora)

Obsada:

Pełna obsada

Zwiastun:

Złożony, przewrotny i bezpośredni. Kolejna udana produkcja Paula Thomasa Andersona to powiew świeżości w amerykańskim kinie.

Niewiele jest filmów z tego milenium, które mogłyby się równać z Kubrickowskimi dziełami. Tutaj jednak otrzymaliśmy cud. To tyle.

Od pracownika kopalni do amerykańskiego milionera. Film o tym, że pieniądze szczęścia nie dają. Film, któremu czegoś brakowało. Może był za długi? Może za wiele starano się przekazać? Może po prostu to ja miałem nastrój na coś innego?

Tuż po obejrzeniu byłem bardzo zawiedziony powyższym tytułem, również grą Day-Lewisa (nie licząc ostatnich 30 min), która była słaba. Po paru dniach przemyślałem dokładniej ten film i uważam, że całe szczęście myliłem się. Jest to jeden z niewielu tytułów, gdzie postacie przechodzą tak duże zmiany.

Genialny klimat

dla mnie film roku...

Genialna gra aktorska, świetne ujęcia, doskonały (niemy!) początek, niepokojąca muzyka, cyniczne postacie i... film kończy się, a ja zostałem z poczuciem niedosytu, że czegoś zabrakło, jakiejś kropki nad "i".

Moloch. Może budzić szacunek i zachwyt swoim rozmachem. Ale może też nużyć. Widać, że film jest zamierzony jako dzieło wielkie. Widać to w każdym kadrze. Czasem epickość i świadome dążenie do stworzenia arcydzieła może doprowadzić do rewolucji (vide "Obywatel Kane" Wellsa, do którego Anderson bywa porównywany). Ale też może zanudzić. "Aż poleje się krew" nie nudzi... Ale czy zachwyca? Mam wątpliwości...

Podwyższam ocenę. Arcydzieło.

Dokładnie. Rola Daniela Day-Lewisa, dla mnie, jest jedną z najlepszych w historii amerykańskiego kina.

Wystarczy spojrzeć na plakat po prawej, że to prawda:)

balzac4
Valutiras
Chilly
Iceman
duzulek
moch
Ontologyucu
Ajdaho
Konfucjusz70
zann123x