Tonia i jej dzieci (2011)

Reżyseria: Marcel Łoziński
Scenariusz:

Rok 1949. Wrocław. Tonia, matka dwójki dzieci, przedwojenna komunistka, zostaje aresztowana i skazana wyrokiem sądu na 5 i pół roku więzienia za współpracę z wywiadem amerykańskim. Od tej pory jej dzieci znajdują się pod opieką państwa, dorastając w kolejnych domach dziecka. Werka i Marcel płacą wysoką cenę za poglądy i życiowe ideały swoich rodziców. Naznaczeni i napiętnowani przez życie próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Dziś Werka i Marcel mający już prawie po siedemdziesiąt lat, opowiadają o tych bolesnych i trudnych przeżyciach z dzieciństwa. Obraz pełen wzruszeń i emocji.

Autorzy zdjęć: Jacek Petrycki, Magdalena Kowalczyk, Paweł Łoziński.

WYBRANE NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

2011 - Krakowski Festiwal Filmowy, Grand Prix "Złoty Lajkonik", Nagroda Prezesa Telewizji Polskiej za najlepszą reżyserię oraz Rzeźba Bronisława Chromego dla najlepszego producenta

2011 - Lubuskie Lato Filmowe, Złote Grono w Konkursie Filmów Dokumentalnych.

(opis dystrybutora / red. iplex.pl)

Niezwykle poruszający dokument o losach przedwojennej komunistki, historia opowiedziana przez jej niemal 70-letnie już dzieci. Pod koniec trochę się rozjeżdża w kierunki wzajemnych oskarżeń, ale prawdziwe emocje są nie do przecenienia - dwójka rodzeństwa wzbudza jakąś czułość, sympatię, aż chce się widzieć, co było dalej, czy się porozumieli...

Tonia i jej dzieci -też bdb film. O ideowej komunistce, która poświęciła rodzinę, relacje z dziećmi "dla sprawy". Nie przestała wierzyć w ideologię nawet wtedy gdy przesiedziała w strasznych warunkach 5 lat w PRL-owskim więzieniu a jej dzieciaki trafiły do sierocińca. Jak to u Łozińskiego nic nie jest czarno - białe a w dorosłych ten czas upokorzeń, rozdzielenia z matką i przedwczesnej dojrzałości tkwi niczym żyjątko zaschnięte wieki temu w żywicy.Ten obraz to taka próba rozmrożenia, przyjrzenia się temu w czym tkwi to żyjątko i jak po latach będąc bogatszym o dokumenty z przesłuchań matki można próbować zrozumieć tamten czas, matkę a pośrednio siebie.

ScuMmy
jozeflorski
mariamcieslak
niebieskiptak
verdiana