Trzech kumpli (2008)

Historia śmierci Stanisława Pyjasa oraz jego przyjaźni z Bronisławem Wildsteinem i Leszkiem Maleszką. Studiowali filologię polską na UJ. Razem działali w opozycji. 7 maja 1977 roku Pyjas - oficjalnie - spadł ze schodów... (filmweb)

Obsada:

Pełna obsada

Bardzo poruszający dokument. Jedyny zarzut to pewna schiza na temat teorii spiskowej, która zbyt mocno moim zdaniem narzucana jest widzowi. Nie lubię Wildsteina ani jego kumpli, ale mogę zrozumieć, czemu nienawidzi M. Mimo, że sam chyba nie jestem zdolny do takiego uczucia.

Jest to nie tylko próba rekonstrukcji zdarzeń związanych ze śmiercią Pyjasa. To dokument, w którym autorki zadają mnóstwo niewygodnych, "bardzo dobrych" pytań, w kierunku ludzi związanych z oprawczym aparatem. Główną ofiarą ich łowów jest Maleszka - donosiciel, który pogrążył swego przyjaciela na amen. Byłem zaskoczony, że tak wielu SB-ków zgodziło się (?) ujawnić swoje twarze kompromitując się nie raz przed kamerą. Męczy ich łatka, sumienie, są tak wyrafinowani, a może wszystko im już obojętne?

verdiana
grandar
asthmar
yo
yo
gidgnulur
eresus
lukaszbee
dominiktrzaskacz
deliberado
Zoja87